Válka mezi Hradem a Prahou: Zeman si nebral servítky, jak je jeho zvykem, a pustil se do primátora Hřiba

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: Profimedia

Prezident republiky Miloš Zeman se pustil do primátora Prahy Zdeňka Hřiba. Dává mu za vinu, že způsobil kolaps pražské dopravy. V otevřeném dopise mimo jiné otevřel také otázku jeho rezignace, protože podle prezidenta celou situaci nezvládl. 

Doprava v Praze je kvůli opravám a dalším omezením velmi komplikovaná.

Ve svém dopise vyzývá primátora Hřiba k rezignaci

„V politice se řídím několika zásadami, mezi které patří i určitá míra shovívavosti vůči politickým nováčkům. Doba hájení nicméně uplynula a já již nehodlám skrývat rozčarování nad Vašimi přešlapy,“ začal svůj dopis zostra.

Hřibovi předchůdci podle Zemanových slov měli lépe zorganizovanou práci, protože přes jarní a letní měsíce koordinovali opravy dopravy, zatímco současný primátor se místo toho věnoval jiným „nedůležitým“ otázkám.

„Hlavní město je naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním,“ pokračuje prezident. Současně vyzval primátora k několika krokům, které by měl postupně vykonat.

Hřib si jednání od prezidenta líbit nenechal

Miloš Zeman vyzval Hřiba k omluvě celé veřejnosti, také ho nabádal k tomu, aby zhodnotil stav nebezpečí. Mluvil také o případné rezignaci, nad kterou by měl primátor Prahy uvažovat. Hřib byl kritizován také za svůj názor ohledně řidičů.

Podle prezidenta je vnímá jako někoho, kdo vozidlo používá pro své pohodlí. Politik by se ale měl věnovat hlavně své práce a není jeho úkolem nařizovat, jak se lidé mají přepravovat, uvedl deník idnes.cz.

Hřib si jeho slova líbit nenechal a reagoval tím, že si myslí, že dopis od Zemana znamená jen předvolební krok ve prospěch hnutí ANO. „Doufám, že si jej pan Babiš i vykáže ve své kampani, která už dávno přesáhla hranice slušnosti i vkusu.“

Také on se netajil názorem, že by byl rád, kdyby prezident rezignoval. Zároveň dodal, že pokud se jedná o stavy silnic a dálnic, měl by rezignovat také ministr dopravy Karel Havlíček. „Vždyť i na D1 jsou kvůli opravám uzavírky a zácpy. Mimochodem o žalostné dopravní situaci svědčí i to, že pan prezident do Brna raději letěl 1. září letadlem,“ rýpnul si Hřib.

Mnoho oprav, které měly být hotové během prázdnin, se skutečně protáhly až do září, a bohužel kvůli studentům a zvýšené hustotě dopravy nabírají některé na zpoždění. Vedení města danou situaci svádí na výluku metra, kvůli které museli začít na některých místech později.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články