Vánoce 2021: Připravte se na zdražování. Některé zboží možná ani nebude dostupné

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vanoce obchody
Zdroj: Profimedia

Letošní Vánoce budou vypadat jinak než ty loňské. Očekává se, že lidé budou chtít ušetřit nejen na samotných dárcích, ale také na tom, co si připraví ke slavnostní večeři.

Loni se ve výdajích nejen za vánoční dárky omezil jen každý třetí člověk, letos to bude vypadat podstatně jinak. Jak se ukázalo, více než polovina dotázaných lidí chce ušetřit na vánočních přípravách. Lidé chtějí nakoupit dárky dříve, než jsou zvyklí, především online. Také chystají omezit jejich množství. Informuje o tom Česká televize nebo i Rozhlas.cz

Lidé odmítají půjčky kvůli Vánocům

„Pandemie výrazně ovlivnila nejen rodinné rozpočty, ale také finanční smýšlení lidí. Není proto divu, že se před Vánoci, kdy rodiny většinou více utrácí, snaží zamyslet, kde a jak ušetřit. Zadlužit se kvůli dárkům není z dlouhodobého hlediska strategické, zejména pokud je rodinný rozpočet už tak napjatý,“ řekl pro iRozhlas.cz analytik Luboš Kratochvíl.

Až 13 % lidí chce za vánoční dárky ušetřit, a ačkoliv si lidé velmi často před Vánoci půjčují, aby vůbec na dárky měli, letos se podle průzkumů 93 % Čechů zavazovat nechce a na dárky si nepůjčí. Teď je pro většinu z nich podstatné, že budou moci Vánoce strávit se svými nejbližšími u jednoho stolu, což loni nebylo možné.

Na chudší Vánoce, co se týče množství dodaného zboží nebo slev, se připravují také obchodníci a prodejci. Některé dodávky jsou totiž natolik opožděné, že není jasné, jestli se zboží dostane do regálu obchodů včas. Obchodníci tak vyzývají, aby lidé s nákupem vánočních dárků neotáleli.

Od příštího roku se očekává, že podraží nejen elektronika, protože stále chybí čipy, ale také například knihy. Některá elektra hlásí už teď, že zboží bude málo. „Ani u jednoho z těchto vlivů nečekáme, že se zlepší během následujících měsíců. Není to ale tak, že by v nabídce chyběla celá kategorie. Lidé vybírají alternativní modely k těm, které by si vybrali původně,“ uvedla mluvčí jednoho z největších kamenných obchodů s elektronikou.

Dražší bude také jídlo, připravte se na chudší slavnostní tabuli

Lidé teď nakupují hlavně levnější notebooky, k dostání ale zatím nejsou herní konzole, spotřebiče do domácnosti nebo mobilní telefony. Výpadky, které ohrožují nejen nákupy vánočních svátků, mohou ovlivnit množství a také výši slev, které měli obchodníci přichystané.

K tomu se pro ČT vyjádřil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza: „Vánoční akce musí být, protože Češi jsou na akcích závislí. Bude jich ale méně a v některých případech nebudou slevy tak vysoké, jak byli lidé zvyklí. A hlavně bude menší výběr.“ Lidé by se tak měli na všechno připravit.

Chybí nejen čipy do elektroniky, ale také obalový materiál. Lidé se ale nemusí bát, že by došel například balicí papír nebo se přestaly dodávat knihy. „Dochází ke zdržením, ale zákazníci se nemusí bát, že by nebylo z čeho vybírat. Knížek bude dost. Doporučujeme sledovat data vydání, i my někdy nevíme, jestli titul přijde, nebo nepřijde, ale není to žádná tragédie,“ uvedl pro Českou televizi Adam Pýcha, který je marketingovým ředitelem sítě knihkupectví.

Problém nastane také s nákupem potravin, který bývá ve vánoční čas největší. Lidé nakupují ve velkém množství másla, oleje, maso i ryby. Všechny potraviny ale zdraží, a to až o několik desítek procent. Rajčata jsou už teď draží o 58 %, salát o více než 60 %. Prodejci tak doporučují lidem sledovat slevové akce a nakupovat včas.

Někteří prodejci zatím nezdražili, ale chystají se na to. Dodavatelé už upozorňují na vyšší ceny potravin.

Zdroj: iRozhlas, ČT24

Autor: Raina TomanováSouvisející články