Varování před Vánoci: Bez šetření je kvůli zdražování nemusíme zvládnout. Mnoho věcí si budeme muset odpustit

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vanocni darek
Zdroj: OlegRi / Shutterstock.com

Pokud patříte mezi lidi, kteří si obvykle půjčují, aby měli na vánoční dárky nebo občerstvení, letos byste si to měli pořádně rozmyslet. Odborníci před vánočními půjčkami varují.

Kvůli zdražování se lidé mohou ocitnout v problémech mnohem rychleji, než je obvyklé. Narůstají nejen ceny potravin, ale také elektroniky a dalších produktů, které většinou najdete pod vánočním stromečkem.

Raději zkuste v domácnosti ušetřit

Odborníci varují především před krátkodobými půjčkami, které jsou velmi nebezpečné v tom, že mají vysoké úroky, ale částku dostanete na účet velmi rychle. Raději si zkuste sepsat seznam toho, co běžně nakupujete, a snažte se v domácnosti nějakou korunu ušetřit.

Lidé, kteří chodí pravidelně nakupovat, vědí, že potraviny a další produkty den ode dne zdražují. A bude ještě hůř. Většina lidí naštěstí neuvažuje o tom, že by si na vánoční dárky půjčili peníze z banky, nebo dokonce sáhli po nebankovní půjčce.

Provident Financial provedl průzkum, ve kterém 93 % dotázaných odpovědělo, že si na Vánoce půjčovat nehodlají. Půjčku v hodnotě maximálně deset tisíc korun si chce vzít jen 4,7 procenta respondentů. Letošní Vánoce i přesto budou jiné než ty ostatní.

Krátkodobým půjčkám se vyhněte

Domácnosti, které mají nižší příjmy, mohou velmi citelně pocítit nedostatek financí právě na vánoční dárky, ale také na občerstvení. Takové o úvěry velmi často žádají. Do finanční tísně se ale mohou dostat i lidé, kterým se najednou zvedne splátka hypotéky nebo jiného úvěru.

Půjčky na bydlení znovu podraží, protože Česká národní banka oznámila zvýšení úrokové sazby, tentokrát na 2,75 %. „Větší problém než u nízkopříjmových obyvatel vidím u těch, kteří si půjčili hypoteční úvěr a jimž by se celková splátka kvůli nárůstu úrokových sazeb mohla výrazně zvýšit,“ prozradil pro ČT24 David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Doporučuje se tak vyhnout krátkodobým půjčkám a raději přemýšlet nad tím, jak by se dalo ušetřit v domácnosti. Můžete například omezit konzumaci alkoholu nebo sladkostí, což patří mezi nejdražší položky v nákupních seznamech.

Finanční analytik David Borges doporučuje: „To, čemu by se lidé měli vyhnout před Vánocemi, jsou určitě krátkodobé půjčky, zejména mikropůjčky, tedy typ úvěru, kde si rychle půjčím možná menší množství peněz, ale jsem povinen je vrátit během jednoho měsíce.“

K nejoblíbenějším dárkům patří knihy, hračky nebo kosmetika, z těch dražších je to elektronika – telefony nebo televize. I tady se lidé budou muset uskromnit, někteří chtějí omezit také dekorace na Vánoce nebo si odpustí dražší potraviny.

Zdroj: Česká televize

Autor: Raina TomanováSouvisející články