Včerejší zahájení letního festivalu Rock for People otevřeli Biffy Clyro. V Hradci Králové se bude hrát až do soboty

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
biffy clyro
Zdroj: Profimedia

Letošní ročník hlásí vyprodáno! Letiště Věkoše v Hradci Králové čeká tento víkend pořádný nápor, až 35 tisíc fanoušků by mělo přijít na letošní 26. ročník festivalu. Po pandemických rocích na nákladech festival rozhodně nešetřil.

Rock for People je jeden z největších českých rockových hudebních festivalů, který se poprvé konal v roce 1995 v Českém Brodě. Od svého 13. ročníku se pak z kapacitních důvodů přesunul do Hradce Králové, kde se pořádá i letos, festivalový areál má totiž kolem 40 hektarů.

Line-up festivalu nabízí kolem pěti set muzikantů a nechybí zvučná jména z Čech ani ze zahraničí. Proto je o tento festival velký zájem z řad cizinců, kteří do Čech cestují za svými oblíbenými umělci.

„Dvacet procent návštěvníků letos tvoří cizinci, nejvíce z Anglie, která je kolébkou hudebních festivalů. Velmi nás těší, že jako malá země můžeme konkurovat velkým evropským festivalům a jsme bráni jako stabilní součást letních tour světových hvězd,“ uvedl pro ČT24 ředitel festivalu Michal Thomes.

Hvězdy ze zahraničí

Headlinerem středečního zahajovacího dne byla skotská kapela Biffy Clyro a na každý festivalový den je v plánu jeden velký headliner. Ve čtvrtek je to anglické rockové duo Royal Blood, v pátek americká pop punková skupina Fall Out Boys a v sobotu festival uzavřou američtí Green Day v čele s hlavním zpěvákem a kytaristou Billie Joe Armstrongem, kteří jsou na hudební scéně již od roku 1986.

„Fanoušci dlouho čekají také na Fall Out Boy a v sobotu před Green Day vystoupí například Weezer, velká americká kapela, která také bude poprvé v Česku,“ zmiňuje Thomes.

Právě díky těmto obřím hvězdám přesáhl letošní rozpočet 100 milionů korun. Původní sumu citelně navýšilo angažmá tahouna ročníku kapely Green Day a také pronájem obřího pódia z Německa, kterému se příznačně přezdívá Fat Lady, a které oproti běžnému pronájmu pódií v historii festivalu přeplatili šestkrát.

Letos se opravdu na programu nešetřilo

„Tohle je opravdu nejvíc, co jsme kdy za jednu kapelu zaplatili. Cena se nesmí říkat, jsme vázáni smlouvou, ale bavíme se o desítkách milionů korun. I ostatní program je poměrně drahý. Celkem programově je to dražší možná o 30 procent,“ dodal ředitel festivalu. Zdá se, že festival opravdu bude stát za to. Pořadatelé nešetřili ani na kvalitním cateringu či doprovodných programech.

Festival myslí i na Ukrajinu, jeho součástí bude i speciální doprovodný program na její podporu. V plánu je ukrajinský den, kdy se o hudbu postará pět výrazných ukrajinských interpretů: The Hardkiss, Alina Pash, Latexfauna, Vagonovozhatye a Zbaraski.

Zástupci z Čech

Z českých interpretů se můžete těšit mimo jiné na Bert & Friends, Deaf Heart, Ivana Mládka a Banjo Band nebo Johna Wolfhookera či Lenku Dusilovou. Ze zahraničí zahrají vedle dalších ještě Weezer, Enter Shikari, Sum 41 nebo IDLES.

Na letošní ročník je prodáno rekordních 35 tisíc čtyřdenních vstupenek a již jsou zcela vyprodané, jednodenní vstupenky je možné koupit pouze na místě. Letošní ročník pokračuje v současném trendu #CASHLESS! Na něm totiž za peníze nic nepořídíte, je třeba si dopředu nabít konto na svém virtuálním účtu, pomocí něhož budete platit.

Zdroj: Rock for People, ČT24, eXtra, Hradecký deník, FM ZINE

Autor: Veronika HolcováSouvisející články