Ve Slavonicích probíhá Slavonice Fest. Devátý ročník nabídne přes 75 filmů, 12 koncertů a bohatý doprovodný program

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
slavonice
Zdroj: Pecold / Shutterstock

Po dvou letech omezení probíhá filmový a hudební festival Slavonice fest v původních podmínkách. Středeční zahájení proběhlo ve velkém stylu 80. let minulého století: projekcí kultovního muzikálu Tomáše Vorla Kouř. Nadšení diváci se převlékli do dobového oblečení. Nevynechali modré stíny a paruky à la Jaromír Jágr aneb ‚vpředu byznys vzadu párty‘.

Až do neděle 7. srpna bude ve Slavonicích probíhat festival Slavonice Fest. Městečko na jihozápadní Moravě v okrese Jindřichův Hradec bude promítat filmy, hostit slavné hudebníky, a to vše po dvou letech konečně bez covidových restrikcí.

Filmové projekce jsou jako v minulých letech soustředěné do centra renesančních Slavonic. Několik kinosálů a letní kino Cinestar na náměstí nabídnou přes 75 filmů z celého světa, hudební část festivalu proběhne letos opět na velké Kulturák Stage i v oblíbené hudební Stodole Maříž, kam jezdí festivalový autobus, uvádí stránky festivalu.

Zahájení festivalu v duchu osmdesátek

Zahajovacím filmem festivalu pořadatelé vybrali ‚rytmikál totalitního věku‘ Tomáše Vorla Kouř. Zahájení filmového a hudebního festivalu mělo tematicky připomenout dobu, kdy členové pražského Divadla Sklep přišli na sklonku socialismu do Slavonic a zapustili zde kořeny, vysvětluje výběr Budějovický rozhlas.

„Vzdáváme tak hold té naší generaci, která na konci 80. let do Slavonic zabloudila, lidem kolem Divadla Sklep, Pražské pětky, Tvrdohlavých. Celé generaci našich kamarádů, kteří se narodili na konci 50. let, v 60. letech prožili své mládí, v 70. letech pubertu a v 80. letech začali tvořit,“ cituje Budějovický rozhlas ředitele festivalu, filmového režiséra a producenta Ondřeje Trojana.

Opět platí motto festivalu: To nejlepší z léta, filmů a hudby

Letošní ročník Slavonice Festu uvede přes 75 filmů z Čech i ze světa a program je rozdělen do několika sekcí: Čechy, World, Severský film, Výběr podle Jaroslava Róny, HBO, Česká televize, Doprovodný filmový program, Zvláštní uvedení, S dětmi do kina, Česká televize pro nejmenší a sekce Zase spolu.

Letošní ročník je opět nesoutěžní a jedinou cenou, kterou bude festival udílet je Cena diváků pro nejlepší film. Sedm filmů z letošního programu přijedou na festival představit jejich tvůrci. Na setkání s festivalovými diváky se těší čtyři režisérky, tři režiséři a jedna filmová producentka. Potkat můžete na příklad Helenu Třeštíkovou, Michala Nohejla, Jana E. Svatoše nebo Amalii Kovařovou a další.

Slavonice ovládne i hudba

Návštěvníci festivalu nepřijdou ani o oblíbené afterparty po koncertech a těch je letos několik. Zahajovací den festivalu zahráli Laura a její tygři, dále jsou na programu vystoupení kapel J.A.R., Ivana Mládka a jeho Banjo bandu, Vypsané fixy nebo Lenky Dusilové a Muchy.

Na afterparty po koncertech zahrají DJ Maceo, DJ Hary a Saint Romain. Hudební projekt Saint Romain a jeho frontman Roman Steffl, hudební skladatel a rodák ze Slavonic zahraje v sobotu 6. srpna ve slavonickém kulturáku skladby v duchu myšlenky své poslední desky PSYCHEDELIC ADULT MUSIC.

Zdroj: SlavoniceFest, Budějovický rozhlas, Facebook

Autor: Veronika HolcováSouvisející články