Ve Světlé nad Sázavou udělali speciálně vybavené cely pro těhotné a matky. Reagují tak na změnu legislativy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zena vezeni
Zdroj: Shutterstock

Vytvoření oddílů pro těhotné a matky s dětmi mladšími jednoho roku dostalo v českých věznicích zelenou vloni v říjnu. Jako první vytvořili speciální cely ve Světlé nad Sázavou. Jak informovala Česká televize, za sebou mají slavnostní otevření.

Světlá nad Sázavou je jedinou věznicí v České republice, kde zatím vznikl zcela nový oddíl pro těhotné vězenkyně nebo ty, které mají dítě mladší jednoho roku. Doteď těhotné či čerstvé matky dostávaly odklad.

Věznice se zaměřuje na matky a děti

Vznikly celkem čtyři cely za celkem půl milionu korun. Vybaveny jsou kuchyňským koutem, postelí, dětskou postýlkou, přebalovacím pultem a stolkem se židlemi.

Pokoj vypadá poměrně útulně, obsahuje i obrázky a plyšáky. Fakt, že se jedná o vězeňskou celu, prozradí zamřížovaná okna.

Nyní jsou všechny čtyři cely prázdné a čekají na první obyvatelku. Věznice už má oddíl pro matky s dětmi od jednoho roku do tří let. Provozuje ho už devatenáctým rokem a aktuálně je tam čtrnáct žen.

Současně věznice otevřela venkovní dětské hřiště a hrací koutek, který matky mohou pro své ratolesti využít. „Chceme, aby se děti ve věznici, i přes veškerá bezpečnostní opatření, cítily relativně dobře. Děti jsou často označovány za sekundární oběti trestných činů, proto se jim snažíme návštěvu co nejvíce ulehčit a zpříjemnit,“ řekla mluvčí věznice Jana Rajdlová.

Jedním z důvodů byl vztah matky a dítěte

Změna legislativy proběhla během loňského října. „Dřív znamenalo těhotenství a mateřství automatické přerušení či odložení trestu. Teď v takovém případě musí rozhodovat soud. Věřím, že soudci najdou dostatek odvahy a budou tuto možnost využívat,“ řekla Marie Benešová, ministryně spravedlnosti, během slavnostního otevření.

Benešová uvedla, že soudům bude chvíli trvat, než si na tuto možnost zvyknou a začnou ji plně využívat. „Matky si tu vychutnají mateřství, zafixují se na děti, což u nich zmenší pravděpodobnost trestního jednání po propuštění,“ dodala.

Slavnostního otevření se zúčastnil také ředitel Vězeňské služby České republiky Petr Dohnal, který na důležitost spojení matky a dítěte také poukázal. „Nepřeruší se trest, ale ani vztah mezi matkou a jejím dítětem. Ten se může rozvíjet od samého počátku.“

Autor: Alžběta KubátováSouvisející články