Vědci zjistili, že v zimě potřebuje naše tělo o hodinu více spánku. Pokud se výsledky studie potvrdí, půjde o velký krok

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Spanek
Zdroj: Shutterstock

Některá zvířata v zimě hibernují. Lidé sice do zimního spánku neupadají, přesto ale naše tělo potřebuje v tomto období odpočinku daleko více než v jiných obdobích. Vyplývá to z nedávno zveřejněné zahraniční studie. Ačkoli jde podle výzkumu zhruba o rozdíl jedné hodiny, podle vědců jde o velmi významné zjištění.

Podle serveru The Guardian byl výzkum prováděn na několika stovkách osob, u kterých se měřila jejich spánková aktivita. Ukázalo se, že celková doba spánku je u lidí skutečně v zimě delší, a to konkrétně zhruba o hodinu.

U hlubokého spánku se pak jednalo o zhruba třicetiminutový rozdíl. Dieter Kunz, autor studie, řekl, že jde o jasný důkaz, že stejně jako u mnoha zvířat se i náš spánkový režim uzpůsobuje ročnímu období. Podle jeho slov jde pro vědu o velmi významné zjištění.

Přizpůsobení spánku ročnímu období

Kunz podle The Guardian uvedl, že pokud by se výsledky studie podařilo zopakovat u lidí se zdravým spánkovým cyklem, poskytlo by to první důkaz o potřebě přizpůsobit spánkové návyky ročním obdobím.

Podle jeho slov roli v potřebě delšího spánku hraje například doba, kdy svítí slunce. Zatímco ráno později vychází, večer dříve zapadá.

Výzkumníci nyní uznávají, že ačkoli jde o velký krok, je třeba výsledky studie znovu ověřit na dalších lidech se zdravým spánkovým režimem. Studie byla původně totiž prováděna na 292 osobách trpících problémy se spánkem.

Jak si dopřát delší spánek?

Naše tělo v zimě tedy očividně delší spánek potřebuje. Jak ale zajistit, že mu ho skutečně dopřejeme? Existuje hned několik tipů. Server Novinky například zmiňuje vyváženou stravu. Je vhodné jíst před spaním méně sacharidů a vynechat jídlo po sedmé hodině večerní. Důležité samozřejmě je vynechat kofein.

Web Pro spánek pak doporučuje zdravé cvičení, které zajistí nejen fyzickou kondici, ale také příjemnou únavu, po které se nám bude dobře usínat a po které budeme ze spánku čerpat daleko více energie.

V neposlední řadě je pak vhodné myslet na to, aby měl člověk v místnosti, kde spí, tu správnou teplotu. V ložnici by nemělo být ani přetopeno, ale zároveň ani zima. Ideální teplota pro spánek je okolo 19 °C.

Zdroj: Frontiers, Novinky, The Guardian, Pro spánek

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články