Veterinární správa chce zahájit trestní stíhání jatek na Znojemsku. Záběry ukázaly drastické zacházení se zvířaty

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jatka
Zdroj: Mehmet Cetin / Shutterstock.com

Spolek Zvířata nejíme zveřejnil na konci května časosběrné video, na kterém je vidět hrubé zacházení se zvířaty ze strany zaměstnanců jatek v Hraběticích na Znojemsku. Na záběry reagovali veterináři s tím, že se jedná o týrání zvířat, a případem se tak začala zabývat veterinární správa. V pondělí 30. května na místo dorazili i aktivisté a protestovali přímo před areálem.

Nejedná se o první pochybení

Majitelem jatek je firma Intramo Znojmo, která měla problémy již loni v říjnu. Při kontrole veterináři zjistili závažné hygienické nedostatky a jatka byla několik týdnů zavřena.

Na záběrech časosběrného videa, které má dohromady 5 minut, je vidět zaměstnance jatek, kteří se chovají hrubě k prasatům či kravám jdoucím na porážku.

Do těchto zvířat na záběrech kopou, bijí je či tahají za části těla. Jsou slyšet i sprosté nadávky a pokud jsou zvířata pomalá, postrkují je elektrickým poháněčem. Na některých záběrech je pak vidět, jak zaměstnanec tahá ležící zvíře navijákem.

„Záběry jsme dostali z anonymního zdroje. Je na nich vidět, že jsou pořízeny v rozmezí několika měsíců,“ uvedl pro iDNES Lukáš Vincour ze spolku Zvířata nejíme. Právě on stojí za zveřejněním videa.

„Nevíme, jestli se takové praktiky odehrávají všude, ale svědky takových pochybení jsme byli už hodněkrát. Chceme lidem ukázat, co vše je spojeno s masným průmyslem a jaké násilí je na zvířatech pácháno. Určitě nejde o záležitost jen tohoto jednoho podniku,“ vysvětlil Vincour důvody, proč video zveřejnil.

Pro ČTK se vyjádřil nejmenovaný zaměstnanec s tím, že se jedná o 2 roky staré záběry a situace již byla vyřešena.

Protest před areálem jatek

Právě drastické zacházení se zvířaty vedlo přibližně 26 aktivistů k tomu, aby se zapojili do protestu. Ten probíhal od pondělního rána přímo před areálem jatek.

„Žádali jsme vyjádření majitele jatek k záběrům, ale odmítal se s námi bavit a nechtěl se ani podívat na to video. Poté jsme s notebooky vyrazili do vesnice, abychom místním lidem ukázali, co se u nich děje,“ řekla iDNES jedna z účastnic protestu.

Protest probíhal pod dohledem policie, ale byl poklidný. „Po deváté hodině se účastníci rozcházeli, na místě jich bylo dvaadvacet. Názor vyjádřili pokojnou formou bez narušení veřejného pořádku,“ sdělil pro Deník mluvčí policie David Chaloupka.

Veterinární správa bude reagovat

Na zveřejněné záběry reagovala Státní veterinární správa (SVS) s tím, že během příštích dnů podá podnět městskému úřadu ve Znojmě, aby zahájil správní řízení s provozovatelem jatek.

„Vzhledem k závažnosti porušení zvažuje Státní veterinární správa případné podání trestního oznámení pro trestný čin týrání zvířat. Šetření dalších okolností případu pokračuje,“ uvedl Petr Vorlíček, mluvčí veterinární správy.

„Zacházení se zvířaty a chování personálu zachyceného na videu je v příkrém rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům. Osoby zachycené na videu se jednoznačně dopustily porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, a to zejména způsobem vykládání zvířat z vozidla, manipulací se zvířaty či nevhodným používáním elektrického pohaněče,“ odůvodnil jednání SVS Vorlíček.

Zdroj: iDNES, Česká televize, Deník, ČTKSouvisející články