Vicepremiér Hamáček v pondělí odletí do Ruska jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jan hamacek
Zdroj: Daniel Cernovsky / CNC / Profimedia

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček potvrdil, že se v pondělí setká s ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem a budou řešit agendu spojenou s případným dovozem vakcíny Sputnik V do Česka. Ministra bude na cestě doprovázet Andrej Danko, někdejší předseda Národní rady Slovenské republiky, který pomohl vyjednat ruskou vakcínu bývalému slovenskému premiérovi Igoru Matovičovi.

„Sháníme vakcíny po celém světě. Jsme ochotni odkoupit AstraZenecu z Dánska. Já v pondělí odlétám do Moskvy, kde chci dojednat případné dodávky Sputniku V po jeho schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA),“ uvedl Hamáček na svém twitteru.

Dánsko se rozhodlo přestat vakcínu AstraZeneca používat poté, co se po očkování vyskytly případy krevních sraženin.

Doprovod prokremelského politika obhajuje Hamáček jeho kontakty v Rusku

Server iRozhlas se na Hamáčka obrátil s dotazem, na základě jakých kompetencí do Ruska odletí a zda se jedná o jeho rozhodnutí, či se na tom shodla vláda. „Jedu tam jako první vicepremiér, pan premiér byl o mé cestě informován,“ napsal Hamáček.

Proč přesně je nezbytná přítomnost Danka v Moskvě, není jasné. „Znovu říkám, využívám jakékoliv kontakty, abych zajistil pro naše občany schválenou vakcínu, využil jsem tedy i kontakty Andreje Danka, které v Ruské federaci má,“ odpověděl Hamáček na otázku Aktuálně.cz.

„Vnímám tu cestu tak, že (Hamáček) chce nějaké věci předjednat, aby Česku neujel vlak. Kapacita je omezená. On dělá podmínky a já dělám pro Česko jenom přátelský servis,“ sdělil Danko s tím, že ruský ministr průmyslu je jeho dlouholetý známý.

Vakcína Sputnik V se stává politickým tématem

Objednávka neschválených vakcín na Slovensko, kterou taktéž pomáhal dojednat Danko, stála funkci premiéra Matoviče, protože ji do země nechal přivézt přes odpor koaličních partnerů.

Posléze se ukázalo, že ruská strana nedodala asi 80 procent potřebné dokumentace, navíc šlo o jinou šarži, než která je posuzována Evropskou lékovou agenturou.

I v Česku je ruská vakcína předmětem sporů. Premiér Andrej Babiš na žádost prezidenta minulý týden odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného, který nesouhlasil s povolením vakcíny před schválením EMA. Jeho nástupce Petr Arenberger zaujal vůči ruské vakcíně vstřícnější postoj.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články