Nemoc způsobující infarkt a mrtvici má každý druhý Čech. Může se v tomto počasí týkat i vás

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
hypertenze
Zdroj: Shutterstock

Zákeřnou nemocí, které se říká i tichý zabiják, podle informací CNN Prima NEWS trpí v České republice až 40 procent Čechů ve věku 25 až 65 let. Vysoké teploty či naopak deště takovým pacientům škodí, a pokud se nemoc neléčí, hrozí infarkt, srdeční selhání či mozková mrtvice.

V České republice jsou zhruba 2 miliony lidí, kteří trpí hypertenzí, tedy vysokým krevním tlakem. Pro člověka s tímto onemocněním jsou tropická vedra či silné bouřky rizikové počasí, které je může stát i život, pokud se člověk včas neléčí.

„Vysoký tlak je nebolí. Pokud nerespektují naše doporučení, neberou léky, nějakou dobu můžou normálně fungovat, ale samozřejmě časem se dočkají různých komplikací ve smyslu srdečního selhání, infarktu, selhání ledvin,“ řekl lékař z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí Petr Juránek pro CNN Prima NEWS.

Její redaktor šel do ulic a lidí se ptal, co jim nejčastěji zvyšuje tlak. „Všechno,“ řekl obyvatel Ostravy. „Roušky nás rozčilují. A že nemůžeme chodit, kam chceme,“ dodala další dotázaná osoba, která v tom má jasno.

Nebezpečná je i hádka nebo alkohol

Co všechno způsobuje zvýšení krevního tlaku, je možné rozdělit na několik způsobů. Pokud se hádáme, nebo jsme jakkoliv rozrušení, zaručeně si koledujeme o to, že se nám tlak zvýší. Následně dochází ke zdravotním komplikacím.

Mezi vážnější faktory ovlivňující hypertenzi patří ale i civilizační choroby, jako je obezita, ale například i závislosti na cigaretách a pití alkoholu. Odborníci nicméně doporučují, aby lidé nepodcenili kontroly a včas navštívili svého lékaře.

Jak na tom člověk je, by si měl sám pravidelně měřit. „Asi každý pacient by měl znát hodnotu svého krevního tlaku. U některých pacientů je vhodné, aby si doma měřili krevní tlak,“ řekl pro CNN Prima NEWS Juránek.

Ročně 30 000 lidí prodělá mozkovou mrtvici

„Pokud lidem tlakoměr ukáže 130/85, jedná se o zvýšený krevní tlak. Pokud si ale pacient naměří 140/90, jde už opravdu o hypertenzi a měl by jít k lékaři. Pacienti s komplikovanou hypertenzí musí do nemocnice,“ informuje o hodnotách CNN Prima NEWS.

Za jeden pouhý rok například v třinecké nemocnici vyšetří stovky až tisíce pacientů s vysokým krevním tlakem. Takový pacient musí dodržovat přísný režim, a především brát určenou medikaci. V opačném případě skutečně hrozí i smrt a ročně u nás postihne 30 000 lidí mozková mrtvice.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články