Děti se vracejí zpět do škol. Přední lékaři se bojí o jejich psychiku

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
deti distancni vyuka
Zdroj: Shutterstock

Lékaři se shodnou na názoru, že zavření škol společně s omezenou preventivní péčí a přísnými opatřeními nepřinese dětem nic dobrého. Jako lidstvo se budeme muset naučit s nemocí žít.

Uzavření škol, které trvalo s několika pauzami téměř rok, je podle nich zločin, který se dostane do učebnic dějepisu. Někteří lékaři chtějí být optimisty, ale vědí, že dopady epidemie mohou být dlouhodobé.

Primář Všeobecné fakultní nemocnice říká, že se málo starali o pacienty s jinými nemocemi

Jiří Votruba, který je primář I. Kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění v Praze, o nemoci řekl: „Pacienti s covidem na jednotkách intenzivní péče leží a ležet budou. Nestarali jsme se ovšem systémově o ostatní pacienty. Například jsme pacientovi s krvácením do průdušek nepomohli, protože jsme se soustředili na covid, problémy se mohou projevit u onkologických pacientů, a to není dobře,“ netají se obavami o pacienty, kterým nemohl poskytnout potřebnou péči.

Jak uvedla CNN Prima NEWS, nemoc covid-19 nás bude pronásledovat ještě dlouho, někteří jedinci ji nemusí zvládnout psychicky, jak ukazují výsledky průzkumů.

Psychiatr výsledky porovnal: „Jeden z posledních srovnával data z roku 2017 a května 2020. Výsledkem byl dramatický nárůst duševních poruch v době, kdy vrcholila první pandemická uzávěra loni v květnu. Počet depresí byl 3x vyšší, úzkostné poruchy 2x, objevovalo se domácí záchvatovité pití.“

Lidé jsou úzkostliví a více upadají do depresí nebo chtějí zapomenout pomocí alkoholu

Dlouhodobé sezení doma, nemožnost nikam si vyjít, uzavření v domácnostech a tloustnutí – to je jen několik důvodů, kvůli kterým se lidé dostávají do depresí, které pak utápí v alkoholu.

Epidemii jsme přitom zvládli celkem dobře, snížil se počet případů chřipky nebo jiných respiračních onemocnění. Nemocí jsou ohroženi hlavně obézní a starší lidé.

„Kdyby tu obézní nebyli, tak by zemřelých tolik nebylo. Těch mladých mezi nimi byla ve skutečnosti hrstka,“ vyjmenoval primář.

Nejhorší dopad ale bude mít dlouhodobé zavření škol. Senátor a onkolog Jan Žaloudník si myslí, že je absurdní, že se budou otevírat zahrádky hospod a nikoliv školy, v nichž je ještě teď rotační výuka.

Autor: Raina TomanováSouvisející články