Víme, kdo by nám vládl, kdyby vyhráli Piráti a STAN. Tato jména navrhují na jednotlivá ministerstva

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
rakusan bartos stan pirati
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Česká pirátská strana a hnutí Starostové a nezávislí jdou společně do voleb. Svůj program už představili veřejnosti a nyní padla i jména konkrétních lidí v souvislosti s jednotlivými posty. Koho by si představovali jako ministra financí, školství nebo obrany?

Kandidáty si vybrala členská základna Pirátů na svém internetovém fóru. Zajímavé je, že tak učinila několik měsíců před volbami.

Většinou strany mlží až do osudných dnů a jména nechtějí prozrazovat předem. Piráti tak tímto krokem potvrdili svou transparentnost, kterou hlásají.

„Demokratickým procesem jsem zvolili partu nejlepších expertů pro řízení této země, kteří hodlají realizovat náš koaliční program a kteří dokáží naší zemi dostat z hluboké zdravotní, ekonomické a sociální krize,“ cituje Echo24 předsedu Pirátské strany Ivana Bartoše.

Kandidáti za Piráty i STAN

Hnutí STAN rovněž představilo své kandidáty. A jak to dopadlo?

Co se týče ministerstva spravedlnosti, byl vlastně jediným člověkem, nad nímž se za Piráty uvažovalo, Jakub Michálek. STAN navrhli Zdeňka Hrabu a Stanislava Polčáka.

O post ministra školství by se „porvali“ hned čtyři lidé. Petr Gazdík ze STAN, Lukáš Bartoň z Pirátů, Mikuláš Bek ze STAN a opět za Piráty Andrea Hoffmannová a Vít Šimral.

Lukáš Wagenknecht z Pirátů by společně s Věslavem Michalikem ze STAN usiloval o pozici ministra financí.

Hned tři jména byla navržena na ministerstvo zdravotnictví. Jsou jimi Ondřej Dostál z Pirátů, Michaela Matoušková a Karel Zitterbart ze STAN.

Poslanec Ondřej Polánský si pak za Piráty stejně jako hejtman Libereckého kraje Martin Půta za STAN mne ruce nad postem ministra dopravy.

Senátor Marek Hilšer, který kandidoval v minulosti i na prezidenta, by se mohl stát za STAN ministrem práce a sociálních věcí. Ve hře jsou ale ještě dvě ženy – Olga Richterová z Pirátů a Věra Kovářová ze STAN.

Kandidáti na další posty

Další kandidáty uvádíme v přehledu:

  • ministr zahraničí – Jan Lipavský (Piráti), Martin Dvořák (STAN)
  • ministr vnitra – Lukáš Kolářík (Piráti), Vít Rakušan (STAN)
  • ministerstvo informatiky – Ondřej Profant (Piráti), Viktor Vojtko (STAN)
  • ministr životního prostředí – Dana Balcarová (Piráti), Lukáš Blažej (Piráti), Jana Krutáková (STAN), Lukáš Vlček (STAN)
  • ministr průmyslu – Josef Bernard (STAN), Martin Jiránek (Piráti), Petr Třešňák (Piráti)
  • ministr místního rozvoje – Eliška Olšáková (STAN), Ondřej Profant (Piráti), Adam Zábranský (Piráti)
  • ministr kultury – Roman Bělor (STAN), Lucie Cirkva Chocholová (Piráti), Ondřej Chrást (Piráti), Jan Lacina (STAN), David Smoljak (STAN)
  • ministr pro evropské záležitosti – Radim Sršeň (STAN)
  • ministr obrany – Jan Farský (STAN)

Líbí se vám jména, která Piráti a STAN navrhli? Koho si dokážete představit na jakém postu? Kdo vám naopak nepřijde vůbec vhodný? Rádi budeme znát váš názor.

Zdroj: forum.pirati.cz, Echo24

Autor: Marek SlaninaSouvisející články