Vít Rakušan a nejen jeho ministerstvo hledají dobrovolníky mluvící ukrajinsky. Už se objevila šikana ve školách

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Ministr vnitra Vít Rakušan se zúčastnil jednání krizového štábu. Na něm řekl, že vnitro spustí platformu pro organizaci pomoci. Zároveň s ministerstvem zahraničí pak hledá dobrovolníky.

Dobrovolníci mají umět ukrajinsky a mohou pomoci v call centrech. Lidé z Ukrajiny budou chtít žádat o vízum, aby mohli zůstat v jiných zemích. Z domoviny prchají kvůli válce, kterou rozpoutalo Rusko. Bohužel už jsou první případy šikany ze strany dětí na školách.

Získat vízum není nic těžkého, říká Rakušan

„Ti, kteří nevědí kam jít, tak v Moravskoslezském kraji je středisko, kam mohou přijít a budou ubytováni, či jim bude poskytnuta rada, kam mají jít,“ řekl v sobotu ministr pro Českou televizi. Dodal, že nikdo Ukrajince vyhazovat nebude. „My je tady naopak vítáme. Bohužel se nám objevuje druhá věc.“

„Objevují se nám útoky na ruské děti ve školním kolektivu. Nešikanujme Rusy, kteří žijí v České republice,“ uvedl na pravou míru a dodal, že v Česku by Rusové žijící tady neměli být pod palbou šikany, ať verbální nebo fyzické.

„Ukrajinským studentům se na škole nic neděje. Podstatně horší to mají studenti ruští, kteří se stávají obětí šikany v rámci kolektivní viny,“ řekla pro Přehledně24 Kamila Tišlerová z Vysoké školy ekonomie a managementu.

„Chceme na Ukrajinu posílat zdravotnický materiál,“ uvedl Rakušan. „Musíme prostě pomáhat.“ Státem garantovaný počet je pět tisíc ubytovaných, poté by se muselo jednat o přechodu na další stupně. „Zatím to zvládáme. Cítím poptávku starostů i hejtmanů,“ citoval jej server iDNES.

Nikdo neví, co bude dál, ale Ukrajina bude dál bojovat

Rakušan doplnil, že jsou připraveni pomáhat a být k dispozici. „Dnešním rozhodnutím jsme zřídili středisko, které bude neustále v pozoru. Jsou tam hasiči i policisté, lidi ze správy ubytovacího zařízení, veškeré problémy budeme řešit 24/7.“

Vyjádřil se také k tomu, že Německo ještě nemá jasno, jestli Rusko vyřadit ze systému SWIFT. „Věřím, že se tak stane co nejdříve. Za Českou republiku máme jasné stanovisko: bylo by to správné rozhodnutí,“ dodal ministr vnitra, který je společně s dalšími politiky připravený okamžitě jednat v případě nových informací.

Ve čtvrtek brzy ráno Rusko vtrhlo na ukrajinské území s tím, že chce dobít Kyjev. V neděli ráno navíc Rusko přiznalo první oběť, zatím to ale vypadá, že se Ukrajina dobře brání. Bohužel, zemřelo již několik dětí, střely dopadají na nemocnice i další zařízení, ve kterých se děti nacházejí.

Zdroj: Česká televize, ČTK, idnes.cz

Autor: Raina Tomanová



Související články