Víte, jak vykonat potřebu v přírodě? V Českém ráji přišli s návodem, který vám bude připadat nechutný

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
cesky raj exkrementy
Zdroj: JiriCastka/Shutterstock

Oblast Českého ráje patří k u nás nejstarším chráněným oblastem vůbec. Louky, lesy, a dokonce i skalní města jsou čím dál častěji znečištěné lidskými exkrementy, ale podle informací iDnes.cz to není zdaleka ten nejhorší problém, se kterým se tam příroda potýká.

Obce společně se Sdružením Český ráj a s ochránci přírody tomuto ne zrovna příjemnému nešvaru chtějí za každou cenu a jakýmkoli způsobem zamezit. I proto se všichni zmínění rozhodli rozjet sociální kampaň zaměřenou na tamní návštěvníky.

Jitka Kořínková ze Sdružení Český ráj sama potvrdila, že v oblasti, kterou ročně navštíví zhruba dva miliony lidí, počet použitých a odhozených vlhčených ubrousků, které slouží k dokonání potřeby, narůstá.

Situace je vážná nejen v Českém ráji

„Situace se zhoršuje především ve skalních městech, kde narůstá návštěvnost. Je třeba však upozornit, že se stejným problémem se potýká i řada dalších turisticky oblíbených míst po republice. Proto chceme návštěvníkům ukázat nejenom krásy Českého ráje, ale dělat i osvětu, aby jeho území takto neznečišťovali,“ podotkla Kořínková.

Na svých oficiálních stránkách má sdružení veřejné informace o tom, jak se v případě nutkání velké potřeby chovat. Na stránce je i přehled veřejných toalet a byl vytvořen i krátký komiks na toto téma.

„Klíčovým principem je minimalizovat stopy. Ideální je odnést si vše v pytlíku s sebou. Jinak je nutné exkrementy dobře zahrabat a vždy dát přednost ekologickému toaletnímu papíru nebo papírovým kapesníčkům před vlhčenými ubrousky, které se rozkládají dlouhé roky,“ dodává za autory kampaně Barbora Dvořáková.

„Pod stinnými skalními převisy trvají rozkladné procesy nejdéle. Potřeba by měla být vykonána aspoň padesát metrů od vody a být zahrabána alespoň patnáct centimetrů hluboko,“ doplňuje Dvořáková. Zároveň doporučuje všem turistům, aby si s sebou brali i lopatku na zahrabání výkalů.

„Informace máme kromě našeho webu třeba i v turistických novinách, které jsou k dispozici v řadě informačních center v oblasti,“ uvádí Kořínková s tím, že v budoucnu by bylo možné případnou lopatku či snadno rozložitelný toaletní papír zakoupit v suvenýrech.

Více toalet situaci vyřeší, míní správce

Někteří ale jsou zastánci toho, že by situaci vyřešila širší síť veřejných toalet. „Domnívám se, že řešením není to, aby někdo po sobě exkrementy zahrabával, ale aby je tady vůbec nenechával. Chápu sice situaci, kdy to jinak nejde, ale primárně jde o to, aby zde bylo dostatečné zázemí pro turisty a oni tak nemuseli konat potřebu v chráněné krajinné oblasti,“ řekl Klápště, vedoucí Správy CHKO Český ráj.

Klápště také poukázal na to, že v době koronavirových opatření bylo mnoho restaurací zavřeno, a tak lidé neměli jít kam na toaletu. „Již několikrát jsme o tomto tématu mluvili na jednání s obcemi. Říkali jsme, že by zejména v těch, které mají příjmy z turistického ruchu, bylo dobré zřídit veřejné toalety,“ dodal pro iDnes.cz.

Podle vedoucího Správy CHKO je zde problémů hned několik: „Tím pádem se zvyšuje úživnost jinak živinově chudého skalního prostředí. Třeba to skalní je výživově chudé a když do něj vnáším dusík, tak se mění to, co tam roste,“ řekl.

„Pak je tu samozřejmě estetická stránka. Jako turista přeci nechci na výletě šlapat mezi odhozenými špinavými ubrousky. Třetí věc je ta, že na každém rohu je ubrousek spíše vlhčený, tedy vyrobený z ropy, ten se rozkládá desítky až stovky let,“ upozorňuje závěrem Klápště.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Ivan GlaserSouvisející články