Vláda dnes rozhoduje o otevření obchodů. Nejspíš k němu nedojde

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Obchody
Zdroj: Shutterstock

Již od 27. prosince platí v zemi řada opatření, která by měla pomoci v boji s onemocněním COVID-19. Jedná se především o zákaz prodeje zboží, které nepatří do kategorie základní potřeby. Uzavřena je většina služeb jako kadeřnictví, kosmetika, masáže, restaurace a hospody, do škol dochází pouze prvňáci a druháci. Tato opatření měla platit do 10. ledna. Dnes se má proto sejít kabinet a rozhodnout o dalších krocích. Zatím to ale na velké změny či uvolnění nevypadá.

Z rozhodnutí vlády byly po Vánocích uzavřeny veškeré obchody, které neprodávají takzvané základní zboží, potraviny, drogérii či léky. Výjimku dostala také květinářství a galanterie.

Již v prosinci bylo avizováno, že se tyto obchody otevřou 11. ledna. A ačkoliv s tím většina obchodníků počítá, nejspíše k tomu prozatím nedojde.

Zboží, které nepatří do výše uvedených výjimek, nesežene zákazník ani v supermarketu. Opatření má zabraňovat diskriminaci malých obchodníků. „Zakázané“ zboží bývá ve velkých obchodech zapáskováno a prodejci je nesmí se prodávat.

Rodiče chtějí výjimku na potřeby pro děti

Mnoho lidí tak volá po dalších výjimkách z omezeného prodeje. Nejčastěji se jedná o dětské oblečení a obuv, ale také o školní potřeby a papírnické zboží či elektroniku.

Některé uzavřené obchody fungují alespoň jako výdejní místa, kdy si zákazník musí zboží objednat předem po internetu či telefonicky a na prodejně si ho pouze vyzvedne.

Bližší informace o tom, kdy a jak se obchody otevřou, nechtěl před čtvrtečním jednání vlády spekulovat ani ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), který pouze oznámil, že vše se bude projednávat na vládě.

Ve čtvrtém stupni zůstává většina obchodů a služeb zavřená

O tom, že se pravděpodobně opatření nezmírní, svědčí i fakt, že je republika stále ve čtvrtém stupni protiepidemického systému PES, v němž jsou právě otevřeny obchody pouze se základními potřebami.

Uzavřena jsou dále také kadeřnictví, kosmetika a samozřejmě také restaurace a bary. Do škol momentálně prezenčně dochází pouze žáci první a druhé třídy.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články