Vláda opět navrhla jmenování Michala Koudelky generálem. Zeman ho odmítl už šestkrát

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
michal koudelka
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Premiér Petr Fiala po včerejším zasedání kabinetu oznámil médiím, že vláda opět navrhuje jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky generálem. Prezident Miloš Zeman předchozím šesti žádostem nevyhověl, má totiž proti Koudelkovi dlouhodobé výhrady.

Fiala prozradil, že po zasedání se vláda shodla na několika návrzích osob na post generála. Koudelka je mezi nimi. Od února je také ve funkci šéfa BIS, kterou byl dříve pouze pověřený. Již vláda Andreje Babiše Koudelku na generála navrhovala.

Tehdejší kabinet to zdůvodňoval vysokými profesními a osobními kvalitami, ale také kvalitní prací celé kontrarozvědky, kterou má na starost. Ani tak ale jeho jmenování u Zemana neprošlo. Tomu se nelíbí jak práce Koudelky, tak i celé BIS.

Nejspíš opět nevyhoví

Miloš Zeman již loni avizoval, že pokud dojde k dalšímu návrhu na jmenování Koudelky na generála, opět mu nevyhoví. Prozatím ke jmenování údajně nevidí důvod, podle iDNES chce navíc počkat, jak dopadne vyšetřování výbuchů muničního skladu ve Vrběticích.

Michal Koudelka působí v tajných službách už od 90. let a podle řady českých politiků není na jmenování generálem vhodnější kandidát. Zeman na to má ale jiný názor. Podle České televize je velmi pravděpodobné, že Zeman odmítne Koudelku i posedmé.

Může změnit názor?

Je možné, že po ruské invazi na Ukrajinu změní Zeman na Koudelku názor. Zatímco prezident totiž vždy Rusko uznával a po jeho agresivním válečném vpádu do země se omlouval a své názory měnil, Koudelka je kritikem Ruska a Číny dlouhodobě a se svými názory se nebojí veřejně vystoupit.

„Viděl jsem některá vyjádření pana prezidenta k ruské agresi na Ukrajině. Člověk může v danou chvíli těžko odhadnout pozici Hradu, ale časy se mění, takže třeba bude situace výrazně jiná,“ řekl pro CNN Prima NEWS Ivan Bartoš, který si myslí, že se dost možná prezidentovo rozhodnutí tentokrát změní.

„Za rok budeme mít jiného prezidenta, takže jmenování zřejmě zůstane na něm,“ dodal pak poslanec SPD Jaroslav Bašta, podle kterého Zeman sice návrh neodsouhlasí, Koudelka se nakonec ale hodnosti generála stejně dočká. Po tolika odmítnutích by si ho podle řady politiků zasloužil.

„Vsázet se na cokoliv, co udělá Miloš Zeman, se neodvažuji. Myslím si ale, že jmenování proběhne za rok. Vláda cítí, že Koudelka před rokem vykonal významné věci v zemi,“ doplňuje jeho slova poslanec ODS Marek Benda. Jak se nakonec Zeman rozhodne, se uvidí, ve výsledku ale odložení jmenování o rok příliš neznamená.

Zdroj: iDNES, CNN Prima NEWS, Česká televize, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články