Vláda oznámila konec placených testů. Od tohoto data si připravte vlastní peněženky

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
adam vojtech
Zdroj: Profimedia

V pondělí na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil datum, kdy skončí testování na koronavirus zdarma. Doposud bylo hrazeno ze zdravotnického fondu, ale nyní bude vše jinak.

„Ukončení hrazení preventivního testování předpokládáme od září. Takto o tom jednala i rada vlády pro zdravotní rizika,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. A zdůraznil, že v té době bude moci být naočkovaný každý, kdo chtěl.

Kdo chtěl, už bude naočkovaný

Svá slova ještě podložil další informací o tom, proč vybrali toto datum. „Ten, kdo se mohl nechat naočkovat, se už naočkoval. To bude situace právě v té době. Je to pro systém mnohem efektivnější,“ dodal Vojtěch.

I právě proto vláda v minulých dnech schválila takzvané zrychlené očkování. To znamená, že člověk mezi první a druhou dávkou očkování nemusí mít čekací dobu 34 dnů, ale jen 21 dnů.

Lehké komplikace mohou nastat u očkování dětí mladších dvanácti let, u kterých se možnost očkování otevřela až začátkem prázdnin. Adam Vojtěch doufá, že do začátku dalšího školního roku se zvládnou nechat naočkovat všechny děti.

Vláda očekává zvýšený zájem o očkování i především díky dvěma nově vzniklým očkovacím centrům na Chodově a na hlavním nádraží. Lidé se mohou nechat naočkovat i bez předchozí registrace a následně mohou hrát i o zajímavé ceny.

Vojtěch stojí před složitou otázkou

Adam Vojtěch stojí i před další důležitou otázkou. Jaký postup bude v případě lidí, kteří se nenechali naočkovat ze zdravotních důvodů?

Pro ně totiž i od začátku září budou testy povinné, což by se jim dost prodražilo. Jak situaci vyřeší, zatím Vojtěch neřekl.

Doposud měli lidé možnost podstoupit test, který byl několikrát v měsíci hrazen státem. Nyní má člověk nárok na čtyři antigenní a dva PCR testy za měsíc, což bude platit do konce prázdnin.

Zdroj: ČTK

Autor: Ivan GlaserSouvisející články