Vláda Petra Fialy získala důvěru. Po dlouhém maratonu pak premiér zveřejnil své priority

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
poslanci vlada
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Vláda po několika dlouhých hodinách jednání konečně získala důvěru. Pro vyslovení bylo 106 vládních poslanců, proti jich hlasovalo 87 z ANO a SPD. Sedm poslanců chybělo úplně.

Konečnému rozhodnutí předcházely velmi dlouhé debaty jednotlivých poslanců. Jednání trvalo téměř 24 hodin, naštěstí se poslanci dobrali konce. Po hlasování premiér řekl: „Jménem svým i jménem vlády České republiky vám děkuji za vyslovení důvěry.“

Fiala má jasné cíle, bude dohlížet na jejich splnění

Mezi Fialovy priority patří zavedení daňové brzy, dostavba jaderné elektrárny Dukovany nebo důchodová reforma. Jeho dalším záměrem je postavit na 200 km dálnic, chce zrevidovat učební plány a nahradit osobní doklady elektronickou podobou – občanský i řidičský průkaz.

Premiér si také vzpomněl, že nevolil během jednání vhodná slova, a tak se za ně omluvil. Ve středu tak, když si myslel, že ho nikdo neslyší, řekl: „Mě už to tak se*e“. Že byl ruchový mikrofon zapnutý, zjistil pozdě. Nicméně se omluvil a jen ukázal, že je také jenom člověk, který má emoce.

„Určitě vám budu fandit, abyste přesvědčil ostatní premiéry o změně směrnice, která se týká emisních povolenek,“ řekl Fialovi bývalý premiér Babiš, který měl svůj projev dlouhý hodinu a půl. Podle jeho slov bude ANO konstruktivní opozicí a novou vládu bude podporovat, pokud se bude jednat o pomoc občanům nebo firmám.

Fialova vláda je první, která musela čekat takto dlouho na získání důvěry. Žádná jiná v historii České republiky takové „štěstí“ neměla. Koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN má přitom ve Sněmovně 108 poslanců z celkového počtu 200.

Babiš s Okamurou chtěli vyšachovat Víta Rakušana

Marek Výborný, který je šéfem poslanců KDU-ČSL, raději navrhl a také prosadil, aby Sněmovna mohla jednat i po 21. hodině, případně po půlnoci. Koalice chtěla pojistku právě pro případ, že by se měl znovu opakovat jednací maraton ze středy.

Poslanci v Poslanecké sněmovně seděli celou noc a debatovali až do rána do sedmi hodin. Nakonec ale vláda důvěru získala a Petr Fiala může začít plánovat důležité aktivity, na které chce sám dohlížet.

Andrej Babiš a Tomio Okamura navíc chtěli, aby byl odvolaný Vít Rakušan, který je ministrem vnitra. Podle Okamury vznikly nejasnosti ve financování hnutí STAN.

Fiala dále podle iDNES uvedl, že chce dostat Českou republiku z dluhů: „V první řadě chceme stát, který nežije na dluh. Protože každý dluh se musí jednou zaplatit.“

Do konce roku 2023 chce Fiala předložit důchodovou reformu a má za cíl postavit o 10 tisíc nových bytů ročně více. „Naše země nesmí být montovnou pro moderní ekonomiky,“ uvedl Petr Fiala.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články