Vláda programové prohlášení nedodržela. Silničáři několik dopravních staveb nestihli

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
stavba dalnice
Zdroj: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

Vláda premiéra Andreje Babiše v programovém prohlášení slíbila, že do letošního roku otevře 110 kilometrů nových dálnic. Dále se v něm uvádí, že bude modernizováno 100 kilometrů dálnice D1. Povedlo se?

Do roku 2021 se také mělo rozestavět dalších 180 kilometrů dálnic. Realita je ale nakonec jinde. Silničáři stihnou otevřít místo slíbených 110 km pouze 105. Ale co se týče slíbených staveb, několik z nich se nestihlo postavit. Informace přinesl server iROZHLAS.cz.

Na podzim se dokončí modernizace D1

Řidiči už dnes mohou využít úsek D6, který se dokončil ve středních Čechách. Hotovo je také na Novojičínsku, kde se postavila nová část D48. Na podzim se chystá ukončení modernizace dálnice D1. „Bude dokončená na přelomu září a října. Nyní se pracuje ještě na čtyřech úsecích. Zmodernizováno je tak 119 z celkových 160 kilometrů z Prahy do Brna,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Pro vládu je důležitou položkou stavba obchvatů měst, aby se ulevilo jejich centrům, přes které jezdí tranzitní doprava. V prohlášení vlády se mimo jiné píše: „Na silnicích 1. třídy postavíme 130 km obchvatů, které odlehčí dopravně zatíženým městům a obcím.“ Svůj obchvat ale zatím nemají v Klatovech, Jaroměři ani Břeclavi.

Na dokončení D1 v Olomouckém kraji se také stále čeká. Chybí tu úsek mezi Přerovem a Říkovicemi, už teď je ale jasné, že se příští rok stavět nezačne, i když to tak bylo avizováno. Kritiku ke stavbě dálnic vyjádřila opozice. Mimo jiné se vyjádřil Ondřej Polanský, který si myslí, že by se dálnice stavěly rychleji, pokud by se neměnily priority výstavby.

Problémem je složitá byrokracie, říká poslanec Blaha

„Základní problém je už v tom, jak dlouho se u nás vyřizuje stavební povolení. Tady se podle mě řadíme mezi rozvojové země. V roce 2019 to bylo v průměru až 246 dní a průměrná délka přípravných prací je před zahájením stavby neuvěřitelných 13 let,“ sdělil Stanislav Blaha pro Radiožurnál.

Kritiku ale odmítá mluvčí ministerstva dopravy Jemelka. Podle jeho slov dokázal stát plánování nových silnic i dálnic urychlit a v tomto volebním období již začala stavba dalších více jak 200 kilometrů nových dálnic.

Délky rozestavěných nebo plánovaných úseků jsou různého poměru. V některých částech se jedná o desítky kilometrů, někde jde pouze o stovky metrů. V Lubenci se jedná o 4,9 km dlouhý obchvat, který se bude stavět také v Otrokovicích – tam bude dlouhý 3,1 km.

Na webu Ředitelství silnic a dálnic najdete seznam všech dopravních staveb, které jsou v jednání, už se staví, nebo jsou dokončené. Jestli se ale všechny zvládnou v termínu, bohužel nikdo netuší. Záleží také na počasí, které často ovlivňuje rychlost práce silničářů.

Autor: Raina TomanováSouvisející články