Vláda schválila rozpočtovou strategii a zvolila novou vládní zmocněnkyni pro lidská práva. Stala se jí Klára Šimáčková Laurenčíková

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Vláda představila novou rozpočtovou strategii na roky 2023 až 2025. Počítá v ní zejména se zvýšením příjmů do státní kasy a se snížením výdajů státu. Zároveň s tímto prohlášením představila novou vládní zmocněnkyni pro lidská práva. Tou se stala Klára Šimáčková Laurenčíková, která má v této oblasti mnoho zkušeností.

Kromě výše uvedeného vláda schválila aktualizaci plánu odpadového hospodářství České republiky, která reaguje na změny v legislativě a jsou v ní začleněny příslušné směrnice Evropské unie. Dále schválil kabinet Petra Fialy další humanitární pomoc z programů MEDEVAC a Pomoc na místě. Peníze půjdu do Libanonu a do Mali.

Rozpočtová strategie na roky 2023 až 2025

Vláda schválila rozpočtovou strategii na příští roky s hlavním cílem zlepšit hospodaření a zásadně snížit schodek státního rozpočtu.

V roce 2021 skončilo hospodaření sektoru vládních institucí s deficitem ve výši 5,9 procenta HDP. K tomuto výsledku dospěl Český statistický úřad a na jeho konečné výši měla největší podíl pandemie nemoci covid-19.

Na základě těchto výsledků vláda schválila rozpočtovou strategii na roky 2023 až 2025, ve které počítá se zlepšením strukturálního salda až na minus 2,7 procenta HDP v roce 2025.

Tohoto výsledku by chtěla dosáhnout navyšováním příjmů a snížením výdajů. Jak ale na svých stránkách uvádí Ministerstvo financí, tak „rizika a nejistoty ohledně budoucího vývoje jsou značná“.

Veškeré informace k této strategii si můžete prohlédnout v tiskové zprávě Ministerstva financí.

Nová vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Dále vláda zveřejnila jméno nové vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Stala se jí Klára Šimáčková Laurenčíková, která je předsedkyní Výboru pro práva dítěte, členkou Rady vlády pro lidská práva a členkou Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách při Radě vlády pro rovnost žen a mužů.

„Věřím, že paní Laurenčíková dokáže ve funkci naplno využít své dlouholeté zkušenosti získané v lidskoprávní oblasti a bude důstojnou a úspěšnou zmocněnkyní pro lidská práva,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Klára Šimáčková Laurenčíková je držitelkou ocenění Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Toto ocenění získala za prosazování kvality a otevřenosti vzdělávacích systémů a aktivity v oblasti transformace systému péče o ohrožené děti.

Zdroj: Vláda ČR, MF ČR, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články