Vláda vytipovala několik míst pro ukrajinské romské uprchlíky. Města se ale bouří a posílají ministerstvu otevřené dopisy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
uprchlici
Zdroj: Vladimír Klepáč / Právo / Profimedia

Vláda stále hledá vhodná místa, kde by mohla ubytovat romské uprchlíky z Ukrajiny. Ti chtějí být často pohromadě, jenomže pro třicetičlenné skupiny se hledá bydlení těžko. V současné době tak vytipovala několik objektů, kam chce začít utečence svážet, jenomže města se brání. Romy přijímat odmítají.

Mezi bytovými domy v centru Boskovic stojí nevyužívaná budova, která chátrá. Právě do té by mělo být nastěhováno několik desítek ukrajinských Romů. Mezi dalšími místy jsou pak města ve Středočeském kraji a také na Vysočině. Jenomže obyvatelé i radnice se proti plánům vlády bouří.

„Ono je snadné říct, nastěhujeme k vám padesát nebo osmdesát lidí. Ale ti lidé musejí něco jíst, musí je někdo hlídat,“ říká podle iDNES starosta Kramolína Jaroslav Žák. A stejně to vidí i obyvatelé měst. Reagují pobouřeně a vládu otevřeně vyzývají k tomu, aby své plány změnila.

Proti Ukrajincům nic nemáme

„To nemyslíte vážně? To tady bude strašný brajgl, jsem z toho úplně hotová. Kdyby to byli Ukrajinci jako takoví, tak my neřekneme půl slova. Ale o ukrajinských Romech jsem četla, že nemají žádné hygienické návyky a podobně“ uvedla pro iDNES zaskočeně jedna z obyvatelek. Nelíbí se jí mimo jiné i to, že se s nimi o tom nikdo jednoduše nebavil.

„Naprosto s tím nesouhlasím. Pan ministr prohlašoval, že bude jednat se samosprávami nebo že to bude nějakým způsobem konzultováno. S námi nikdo nic nekonzultoval,“ rozčiluje se podle téhož serveru Jaroslav Dohnálek, starosta Boskovic. Dodává, že s pomocí Ukrajincům počítal, tohle je ale něco jiného.

„Myslím si, že Boskovice nejsou rasistické město, které neumí přijmout lidi v nesnázích. Ale jde o to, jací jsou to lidé. Jestli někdo v Praze bez znalosti věcí a bez znalosti souvislostí takto rozhodl, tak je to špatné, nezodpovědné a neuvážené rozhodnutí,“ doplňuje Dohnálek.

Otevřené dopisy Rakušanovi

Města se bouří a otevřeně píší ministru vnitra Rakušanovi, aby se situací něco dělal. „Na základě získaných zkušeností s komunitou ukrajinských Romů v našem městě, která se stále rozrůstá a nyní čítá 23 osob, i zkušeností z míst, kde se romští uprchlíci z Ukrajiny nacházejí, máme naše obavy za podložené,“ píše v dopise starosta Vyškova Karel Jurka.

Benešov zveřejnil svůj otevřený dopis i na facebookovém profilu města. „Dovolujeme si na úvod předeslat, že město Benešov od počátku uprchlické krize velmi otevřeně pomáhá lidem, kteří jsou sužováni válkou na Ukrajině,“ píše se mimo jiné v dopisu, který ale odmítá ubytovávat ve vytipovaných místech velké skupiny Romů.

Podobně argumentuje i Vyškov, který svůj dopis pro ministra také zveřejnil na internetu.

Jak se vláda s návalem nesouhlasu měst vypořádá, zatím není jasné. Přítomnost ukrajinských Romů ve městě ale obyvatele i vyšší zástupce obcí děsí, a situace tak pravděpodobně bude ještě dlouho hledat řešení.

Zdroj: Pražská drbna, iDNES, Město Vyškov, CNN Prima NEWS, Facebook, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články