V centru Brna se utábořily tři desítky ukrajinských Romů. Ubytování odmítají

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
brno uprchlici
Zdroj: Profimedia

V Brně se na travnatém ostrůvku u tramvajových kolejí utábořila skupinka asi třiceti romských uprchlíků z Ukrajiny. Ti odmítají ubytování, žijí na rozdělaných dekách na trávníku, kolem dospělých pobíhají děti a několik dalších dětí leží v kočárcích. Uprchlíci nicméně vadí lidem nejen hlukem, ale i nepořádkem, který okolo pohazují.

„Usadili jsme se tady, protože v asistenčním centru nám řekli, že pro nás nemají místo,“ tvrdila podle iDNES jedna z žen lámanou ruštinou. Vzápětí se redaktorky, která se jí dotazovala, zeptala, zda by pro ně neměla nějaké oblečení, které by jim pomohlo.

Kraj i policisté, kteří na místě několikrát zasahovali, ale tvrzení uprchlíků odmítají. „Jde o skupinu osob, která má vyřízenou kompletní dočasnou ochranu. Odmítli však nabídnuté ubytování. Situaci řešíme s neziskovými organizacemi a oslovili jsme OSPOD, aby zkontroloval, zda děti, které s sebou mají, neutrpí újmu,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Problémy s romskými uprchlíky

Sehnat ubytování pro romské rodiny je mnohdy problém. „U romských skupin vzniká problém v situaci, když přijede rodina o 20 nebo 30 členech a nechce být rozdělená. Taková kapacita se nehledá jednoduše, proto nabízíme i správu uprchlických zařízení. Někteří to odmítli,“ cituje mluvčí kraje Alenu Knotkovou CNN Prima NEWS.

Pokud uprchlíci jednou ubytování odmítnou, nemají pak již nárok na další, podotýká Deník N. V tomto případě je ale skupina na pozemku u tramvají problémem. Prozatím se nepodařilo celou situaci vyřešit, policie ale na problému pracuje.

„Ta situace je téměř neřešitelná. Primárně mi jde o to, aby ulice byly bezpečné, aby tady nebyli lidé bez domova, navíc v takovém množství. Problém je, že my nemůžeme ty lidi donutit násilím, aby se někam přemístili,“ řekla přímo na místě primátorka Brna Markéta Vaňková.

„Naposledy jsme našli jedné skupince ubytování, ale oni hned utekli. Migrují do různých měst a nikde nevydrží dlouho. Jako zástupci neziskového sektoru nemáme v takovém případě žádné možnosti, jak těm lidem pomoci, když o pomocnou ruku nestojí,“ říká pro Brněnskou drbnu, Josef Vlach z organice IQ Roma Servis.

Chtějí pomáhat, ale není to tak snadné

Romských uprchlíků přišlo do České republiky zhruba 1200. Některým z nich se podařilo najít ubytování pro celou rodinu, jiné rodiny byly rozděleny, řada uprchlíků ale pomoc nechce, chtějí zůstat společně, i kdyby neměly kam jít. „Romové jsou tam zcela dobrovolně,“ prohlásila o brněnské skupince u tramvají pro Brněnskou drbnu Veronika Kuželková z organizace Romodrom.

„Hned jak jsem dostala informaci, že se u hlavního nádraží shromažďují osoby, které využívají veřejný prostor k jiným účelům, než ke kterým je určen, jsem svolala na místo zástupce Policie České republiky, cizinecké policie, Městská policie Brno a našeho odboru sociální péče,“ vyjádřila se k celé situaci šéfka brněnské radnice na svém facebookovém profilu.

Zdroj: Deník N, Brněnská drbna, Romea, Brněnský deník, iDNES, CNN Prima NEWS, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články