Vláda zrušila pandemickou pohotovost. Byla tím zrušena všechna vydaná opatření

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Petr TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Okamžik, na který mnoho lidí čekalo, je zde. Vzhledem ke snižujícím se počtům nakažených vláda ve středu 4. května zrušila pandemickou pohotovost. Vláda návrh na zrušení navrhla již minulý týden a ministr zdravotnictví měl obavy z obstrukcí opozice. K tomu však nedošlo. Usnesení o jejím zrušení bylo přijato jednomyslně a pandemická pohotovost tak skončila včera o půlnoci. K opatrnosti ale i nadále vyzývá prezident České lékařské komory Milan Kubek, podle kterého je na místě mít stále k onemocnění covid-19 respekt.

Pandemický zákon byl přijat minulý rok speciálně kvůli onemocnění covid-19 a umožňoval vydávat protiepidemická opatření nad rámec zákona o ochraně veřejného zdraví. Zrušením pandemické pohotovosti tak vláda přichází o možnost vydávat opatření a bude muset případně požádat o nouzový stav.

Obavy z obstrukcí

Před zahájením jednání panovaly ze strany ministra zdravotnictví Vlastimila Válka obavy z obstrukcí opozice.

„Pokud budou obstruovat celý týden, tak příští týden navrhnu zrušení respirátorů ve zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory,“ projevil své obavy před jednáním.

Původně ministr odhadoval, že by ke zrušení pandemické pohotovosti mohlo dojít ve druhém květnovém týdnu. Obavy ministra se ale ukázaly jako liché a usnesení o zrušení odsouhlasilo bez obstrukcí všech 159 přítomných poslanců.

Odborníci převážně souhlasí

Zrušením pandemické pohotovosti se ruší veškerá nařízení a opatření vydaná jak na základě pandemického zákona, tak zákona o veřejném zdraví.

Končí tím zároveň i možnost testování jednou měsíčně zdarma a pojišťovny budou nyní proplácet jen testy provedené na základě lékařem vystavené žádanky.

Počet nakažených a hospitalizovaných nadále klesá, a tedy se zrušením pandemické pohotovosti souhlasí i většina odborníků.

„V tuto chvíli je nepochybně doba na to, abychom přehodnotili opatření, která ještě zůstala. Zrušení posledního balíčku, kam patří respirátory v nemocnicích, je na místě, protože se dostáváme do teplých měsíců a je možné odhadovat, že v dalších měsících bude docházet opět k poklesu,“ uvedl pro TN.cz k tématu epidemiolog Roman Prymula.

Souhlasí s ním i imunolog Václav Hořejší. „Já bych proti tomu neprotestoval. Závažná čísla, hospitalizace a těžké průběhy jasně klesají, a to docela rychle,“ sdělil.

Naopak Milan Kubek, prezident České lékařské komory, vyzval k obezřetnosti. „Měli bychom mít respekt k nemoci, která zabila více než 40 tisíc lidí a otrávila nám dva roky života,“ varoval pro TN.cz před unáhlenými rozhodnutími.

Obavu nemá z následujících týdnů, protože se dá předpokládat další pokles vzhledem k teplým měsícům. Ale Češi by měli počítat s možným zhoršením v podzimních měsících.

„Takhle demoralizované obyvatelstvo bude pan ministr velice obtížně motivovat, aby se včas začala potřebná protiepidemická opatření dodržovat a dostatečný počet lidí se nechal přeočkovat,“ vysvětlil, proč vyzývá k obezřetnosti.

Zrušení respirátorů však lidé kvitují, i když někteří jej i nadále budou nosit nejen ve zdravotnických zařízeních.

„Tento týden jsem musela na preventivní krevní odběry, no a samozřejmě jsem si s sebou zapomněla vzít respirátor, protože jsem si neuvědomila, že jej na odběry potřebuji. Tak jsem si pro něj rychle skočila do lékárny a nebyla jsem sama. Přede mnou i po mně kupovali zákazníci jen respirátory nebo roušky. Je vidět, že lidé už si prostě odvykli,“ uvedla pro Přehledně24 Gabriela Kibicová z Prahy 4.

„Vím, že to není moje povinnost, ale respirátor budu nosit i dál. Nikdo neví, kde a kdy se může nemoc znovu objevit. Jsem opatrný a budu i dál,“ řekl pro Přehledně24 úředník Luboš z Berouna.

Zdroje: TN Nova, Novinky, ČT 24, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články