Vlajka s Putinem ve vaku na mrtvoly je už příliš. Rakušan schytal kritiku od občanů a politiků ČR, svět ho viní z rusofobie

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ministerstvo vnitra
Zdroj: Profimedia

28. října se ku příležitosti státního svátku na budově ministerstva vnitra objevila nová vlajka. Je na ní ruský prezident Vladimír Putin uzavřený ve vaku používaném pro převoz mrtvých. Podle ministra vnitra symbol odkazuje k tomu, abychom si uvědomili, kdo je naším přítelem a kdo se naopak postavil do pozice nepřítele.

„Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši republiku.“ Těmito slovy popsal Vít Rakušan fotografii, na které je vidět, že na budově ministerstva kromě české a ukrajinské vlajky visí ještě jedna.

„Přál bych nám, abychom i v tomto těžkém období nadále prokazovali odvahu a odolnost, stejně jako zakladatelé Československa v roce 1918,“ uvedl Rakušan podle Novinek. „Nezávislost a svoboda, kterou jsme tehdy získali, se stala samozřejmostí. Tato éra skončila a tváří v tvář agresorovi zase a znovu ukážeme, že ji budeme bránit a bojovat za ni hrdě pod českou vlajkou,“ doplnil.

Kritika i žádosti o odvolání ministra

Rakušanův krok se ve společnosti setkal spíše s negativními ohlasy. Politici i občané České republika mají za to, že toto jednání je už přehnané a daleko za hranou morálky, uvádí Seznam Zprávy.

„Putinovi samozřejmě máme jasně dát najevo, co si o něm myslíme. Mít to ale v této podobě na budově ministerstva je podle mého přehnané. Bylo to za čárou,“ řekl pro CNN Prima NEWS bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

„Když jsem to dnes viděl, tak jsem se nejdřív domníval, že jde o fotomontáž, kterou vytvořil nějaký hlupák. Podle mého názoru je to vrchol nevkusu. Když jsem se dozvěděl, že to je realita, dokonce od ministerstva, tak jsem si pomyslel: ‚No, to je teda úroveň,‘,“ citují Parlamentní listy europoslance Ivana Davida.

Podle serveru se objevily i názory, podle kterých by za toto gesto měl Rakušan být odvolán z postu ministra. Kromě politiků se k věci vyjádřily i některé další osobnosti. „Pokud je extremismus a šíření nenávisti ředění národa, tak tohle na fotkách taky: Ty fotky jsou ovšem horší o to, že tuhle nenávist šíří vláda,“ napsal například politik a herec Matěj Stropnický.

Zahraniční média viní Čechy z rusofobie

Fotografie s Putinem ve vaku na mrtvoly se nešíří pouze u nás. Některé zahraniční agentury totiž obvinily Českou republiku z rusofobie, jednání ministra vnitra pak vnímají jako zbytečně přehnané a vyhrocené.

„Nepřátelství vůči Rusku překonalo v Česku veškeré meze, české ministerstvo vnitra vyhrožuje Putinovi,“ napsala podle ČTK například tisková agentura Eurasia Daily. O kontroverzním činu pak informoval také zahraniční server MSN.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Parlamentní listy, Seznam Zprávy, ČTK, Novinky, Twitter, MSN, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články