Vojtěch Filip se omluvil Ondřeji Kolářovi za to, že tvrdil, že má mezi předky příslušníky gestapa

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Kolar Ondrej
Zdroj: Profimedia

Bývalý předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip se v pondělí omluvil někdejšímu starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi. Ten hnal Filipa před soud za to, že v televizním pořadu tvrdil, že má Kolář ve své rodině předka, jež byl součástí gestapa. Jak se ale vzápětí ukázalo, tvrzení nebylo pravdivé.

Bývalý starosta městské části Prahy 6 se na svém twitteru a facebooku pochlubil písemnou omluvou, kterou od Vojtěcha Filipa obdržel.

„JUDr. Vojtěch Filip se omlouvá panu Mgr. Ondřeji Kolářovi za nepravdivé skutkové tvrzení, že v rodinné historii Mgr. Koláře byl příslušník gestapa,“ stojí na papíře s omluvou. K tomu je připojen datum 28. 11. 2022 a Filipův podpis.

Vše odstartoval Koněv

Počátky celé kauzy sahají až do roku 2019. Tehdy se intenzivně řešilo odstranění sochy maršála Koněva, která byla tehdy umístěna právě na Praze 6. Podle webu Seznam Zprávy kvůli tomu označil ruský ministr kultury Vladimir Medinskij Koláře za nacistu.

Podobně nešťastnou rétoriku použil po odstranění sochy i Český svaz bojovníků za svobodu. O jednání starosty Koláře podle Aktuálně řekli, že „nese znaky neonacismu“.

Tato informace si poté „začala žít svým vlastním životem“. Zvláště na sociálních sítích se začaly objevovat informace, že Ondřej Kolář má mezi svými předky nacisty. Později někteří začali uvádět, například právnička Klára Samková, že se má jednat o agenta gestapa Ottu Kolare.

Filip pomluvu zopakoval v televizi

Vše vygradovalo v květnu roku 2020, kdy se Ondřej Kolář a Vojtěch Filip sešli v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Moderátorka se Filipa zeptala, co si myslí o tom, že ruská strana označila Koláře za nacistu. „Já myslím, že je to patřičné, protože ta minulost širší rodiny pana starosty je taková. Tady jsou o tom doklady v archivech v Třeboni, jaká je rodinná minulost pana starosty. Širší rodiny tedy myslím,“ řekl před kamerou dlouholetý člen KSČM.

„Já vám mohu říct s plným vědomím, že v naší rodině nikdo s gestapem nespolupracoval. A já se velmi ohrazuju proti takovýmto nařčením a je nechutné, že se do toho pouští někdo i takto v živém vysílání. Pane Filipe, vy jste prase,“ zareagoval tehdejší starosta.

Komentující Koláře podporují

Moderátorce pak potvrdil, že se s Filipem hodlá za jeho nepravdivý výrok soudit. Což tedy nyní udělal a výsledek sdílel na svých sociálních sítích.

Drtivá většina komentujících na twitteru Kolářovi blahopřála. Mnozí také upozorňovali na fakt, že svoboda slova se nerovná svobodě lhát. „Lhát se nemá. Teď už by si to mohl pamatovat i Vojtěch Filip,“ napsala například bývalá moderátorka České televize Světlana Witowská.

Podobného názoru byli i komentující na facebooku. „Blahopřeji k úspěchu, ale kdyby ho zavřeli, byla by to ještě lepší zpráva,“ myslí si komentující František. „Blahopřeji, zlu se neustupuje!“ uvedla Martina. „Je moc dobře, že jste to dotáhl do samého konce,“ shrnula své stanovisko v komentářích uživatelka Olga.

Stejně jako mnozí komentující to vidí i sám Kolář. „Jsem rád, že jsem mohl alespoň jednomu šiřiteli fake news u soudu vysvětlit, co je svoboda slova, že fakt negarantuje právo na lež a že neznamená naprosto bezuzdnou možnost šířit jakékoli výmysly,“ uvedl u příspěvku poslanec TOP 09.

Zdroj: Twitter, Facebook, Seznam Zprávy, CNN Prima NEWS, Aktuálně

Autor: Markéta MladáSouvisející články