Vojtěch Vacek se stal laureátem Ceny Jiřího Ortena. Sbírka básní Měňagon porazila 16 konkurentů

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
otevrena kniha
Zdroj: Shutterstock

Básnická sbírka Měňagon je druhým literárním počinem mladého spisovatele Vojtěcha Vacka. Vydal ji v roce 2021 a odbornou porotu naprosto upoutala. Do letošního 35. ročníku Ceny Jiřího Ortena bylo přihlášeno 17 publikací autorů do 30 let.

Cena Jiřího Ortena je české literární ocenění udílené autorovi prozaického či poetického díla napsaného v českém jazyce. Oceněnému autorovi nesmí být v době dokončení díla více než třicet let. Společně cenu udělují Svaz českých knihkupců a nakladatelů a Magistrát hlavního města Prahy.

Součástí ocenění je finanční odměna ve výši 50 tisíc korun, překlad ukázky z díla do třech světových jazyků pro účely zahraniční propagace a také rezidenční pobyt v Evropě.

Slavní laureáti literární ceny

Mezi laureáty patří Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová, Marek Šindelka nebo Sára Vybíralová a mnoho dalších. Cena se totiž uděluje od roku 1987.

„Měňagon Vojtěcha Vacka je sbírka barevná a zářivá. S dětskou nenechavostí osahává pojmy, lidi, zvířata, věci i situace. Autorovi nelze upřít hravost a bohatou imaginaci, nenajdeme tu však nic svévolného, vše je podřízeno zvláštní snové logice – zkušenosti, jakou si podprahově nese každý z nás,“ sdělila ke sbírce za porotu spisovatelka a redaktorka Božena Správcová.

Člověk s talentem téměř na vše

Vojtěch Vacek se narodil v roce 1993 a nyní pracuje jako knihovník v Domě čtení Městské knihovny v Praze. Psát začal již před sedmi lety, v roce 2015 vydal v edici H_aluze sbírku Schopní jsou ti s chlopní. Následně své texty publikoval mimo jiné v časopisech Tvar, Psí víno nebo Souvislosti, dále v Lidových novinách a také na webu či v antologiích.

Podílí se na organizaci různých literárně-kulturních festivalů, píše scénáře, třeba napsal scénář k dark fantasy tahové hře The Mystic studia Pipedream, což je strategická počítačová hra, a také působí jako baskytarista v kapele Představy Postavy.

Texty z posledních pěti let

„Vnímám psaní básní jako velkou dobrodružnou výpravu na jejímž konci čeká zakopaný poklad. Nikdy není úplně jasné, jestli cesta povede po plážích podél pobřeží, nebo skrz zatopené důlní šachty plné jedovatých krabů, ani jestli po otevření nalezené truhly zazvoní zlaté klenoty, nebo se ven vyřinou temná a nevyzpytatelná strašidla,“ řekl při vyhlášení Vojtěch Vacek.

„V Měňagonu se čtenář nejprve brodí teplým slaným pískem, ale v průběhu čtení zjišťuje, že atmosféra houstne a na konci knihy se ocitá obklopen tísnivou temnotou. Příběhem sbírky provází barevné ilustrace Alžběty Uhlíkové,“ doplnil.

Do finále postoupily celkem tři knihy a vedle vítězného Měňagonu porotu zaujala také novela Josefa Tichého Předvečer, která se odehrává v odlehlém hotelu severně od Tokia a zachycuje hledání sebe sama i druhých, a konečně básnická sbírka Štičí kost. V té její autor Radek Touš objevuje svět bez přemíry informací, uvádí webové stránky Ceny Jiřího Ortena.

Zdroj: Cena Jiřího Ortena

Autor: Veronika HolcováSouvisející články