Volný se vyjádřil k zákroku policie na svou osobu. Zveřejnil také fotografii po něm

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
lubomir volny
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Policie musela zasahovat při jednání Sněmovny. Problémy dělal nezařazený poslanec Lubomír Volný, který blokoval jednání. Zrovna se jednalo o tom, že by mělo být umožněno volit také lidem, kteří budou v karanténě.

S tím ale Volný nesouhlasil a svůj názor se jal vyjádřit k pultíku. Tam ale jen stál, nic neříkal a nakonec odmítl z místa odejít, i když do zapnutého mikrofonu neřekl ani slovo. Ještě než přišla ochranka Sněmovny, u pultíku se posadil a čekal. Schůze Sněmovny tak musela být nedobrovolně přerušena.

Policie Volného vyvedla bočním vchodem

Poslanec Volný svým jednáním nejen zdržel celou schůzi, ale zároveň řečnický pultík poničil. Musely být také vypnuty kamery v místnosti, dovnitř ani na galerii novinářů se nedostal nikdo z žádných médií. Nikdo nesměl vidět, jak s Volným policisté zacházejí. Ti ho nakonec vyvedli ven bočním vchodem, aby nebyl na očích veřejnosti.

A proč vlastně u pultíku celou dobu mlčel, i když si vlastně vzal slovo? Volný se při odchodu se Sněmovny vyjádřil pro idnes.cz: „Když vám kolegové vezmou právo vyjádřit svůj názor a dají vám pět minut, tak to už žijeme daleko za komunismem a za Hitlerem.“

Vyjádřil se také k samotnému zákroku policistů, podle Volného to byl řecko-římský zápas, který nakonec vyhrála ochranka, protože jich bylo pět. Na sociálních sítích pak zveřejnil několik videí, v nichž se k zákroku a chování poslanců ve Sněmovně vyjadřuje. Přidal také fotografii, na níž si chladí nohu.

K situaci se vyjádřil také předseda Sněmovny Radek Vondráček, který Volného napomínal ještě předtím, než byla ochranka zavolána.

Během loňských voleb měli lidé v karanténě možnost odvolit

Nakonec se rozhodl ho vykázat, na což ale Volný reagoval protestem a odejít odmítl. Ve Sněmovně se právě rozhodovalo o zákonu, který by umožnil lidem v karanténě odvolit v říjnových volbách. Možností by bylo několik – buď z vlastního vozidla, nebo by k nim domů přišla speciální komise s volební schránkou.

Stejný způsob byl zvolen v loňských krajských volbách. Tyto zvláštní metody na odevzdání svého hlasu ale budou využity pouze v případě, že bude v České republice platit stav nouze nebo pandemický zákon. Právě během loňských voleb bylo v karanténě na 16 tisíc lidí, kteří mají možnost volit.

Co se týče možnosti odevzdat svůj hlas vhozením lístků do urny z auta, tak tu využilo v každém kraji pouze kolem 250 lidí. Většina lidí zvolila druhou variantu, a to hlasování do přenosné volební schránky, kterou jim volební komisaři dovezli až domů.

Politické strany i hnutí už nyní rozjíždějí své kampaně, aby na svou stranu nalákaly co nejvíce voličů. Mezi ně se řadí například Robert Šlachta, který je trnem v oku hlavně premiéra Andreje Babiše, podle kterého se hnutí Přísaha a jeho hlavní představitel opičí a kopíruje jeho kampaň, která proběhla před 8 lety.

Zdroj: iDnes, Facebook

Autor: Raina Tomanová



Související články