Volodymyr Zelenskyj vyznamenal dva české ministry. Černochová a Lipavský aktivně podporují Ukrajinu v době válečného konfliktu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
cernochova_lipavsky
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Ukrajina si nesmírně cení svých podporovatelů, a tak její prezident vyznamenal za podporu proti ruské agresi celou řadu světových státníků. Mezi nimi například předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen či ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena. Z Čech vyznamenání dostali Jana Černochová a Jan Lipavský.

Vyhláška prezidenta Ukrajiny vydaná 23. srpna uvádí jména, kterým Volodymyr Zelenskyj udělil státní vyznamenání za významné osobní zásluhy o posílení mezistátní spolupráce, podporu státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny, a za významný přínos k popularizaci ukrajinského státu ve světě.

Mezi oceněnými jsou politici, novináři, ale i hudebníci a jiní umělci, kteří aktivně hlásají mír pro Ukrajinu.

Do Čech putují dvě vyznamenání

Jana Černochová je ministryně obrany ČR a poslankyně Parlamentu ČR za ODS. Do svého jmenování ministryní obrany byla starostkou Městské části Praha 2. Byl jí udělen Řád kněžny Olgy II. stupně. Toto vyznamenání se udílí od roku 1997 výhradně ženám za osobní zásluhy v oblasti veřejné správy, vědy, vzdělávání, kultury a za zásluhy v dalších sociálních oblastech.

Černochová na svém twitterovém účtu uvedla, že je oceněním nesmírně poctěna.

Druhým oceněným je Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí ČR. V letech 2017 až 2021 byl poslancem, místopředsedou poslaneckého klubu Pirátů a místopředsedou výboru pro obranu a členem zahraničního výboru.

Prezident Zelenskyj mu udělil ukrajinský Řád za zásluhy 1. stupně. Je to státní vyznamenání Ukrajiny založené roku 1996. Udílen je prezidentem Ukrajiny za mimořádné úspěchy v oblasti ekonomiky, vědy, kultury a politiky stejně jako za úspěchy vojenské.

I Lipavský poděkoval za vyznamenání na svém profilu na sociální síti a upozornil, že česká diplomacie bude i nadále stát po boku Ukrajiny. Válce na Ukrajině se ostatně věnuje i fórum pro Ukrajinu, které probíhá od středy v Praze. Na akci upozornily i webové stránky ministerstva zahraničí.

„Šéf české diplomacie Jan Lipavský zahájí ve středu 31. srpna 2022 Mezinárodní Fórum pro Ukrajinu, které potrvá až do 2. září v Kongresovém centru Praha a je součástí konference Forum 2000,“ uvádí proukrajinské snahy Lipavského web MZV.

„Fórum pro Ukrajinu se bude věnovat otázkám evropské perspektivy Ukrajiny, poválečné obnovy, dosažení spravedlnosti, potrestání válečných zločinů, odolnosti demokracie a bezpečnosti. Akce, které se zúčastní zástupci vlád i bankovního sektoru, navazuje na neformální zasedání ministrů zahraničních věcí EU, tzv. Gymnichu,“ komentuje oficiální web Ministerstva zahraničních věcí ČR probíhající akci.

Zdroj: Vyhláška prezidenta Ukrajiny, Twitter, Facebook, MZV

Autor: Veronika HolcováSouvisející články