Srbsko a Kosovo urovnaly s pomocí Evropské unie spor o přechodu přes hranice

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
srbsko
Zdroj: StockBook/Shutterstock

Srbsko a Kosovo společně urovnaly spor ohledně pohybu svých občanů přes společnou hranici. Jak oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, byla k tomu třeba pomoc Evropské unie. Spor, který začal už v roce 2008, se tak konečně podařilo vyřešit.

A to tím způsobem, že Srbsko dalo podle deníku Balkan Insight povolení, aby mohli hranice přecházet držitelé kosovských občanských průkazů. Nově už nebudou k volnému pohybu zapotřebí speciální dokumenty jako doposud. Kosovo pak slíbilo, že stejně tak nebude dále působit Srbům problémy.

„Kosovští Srbové budou mít stejně jako všichni další občané možnost volně cestovat mezi oběma zeměmi pouze na základě občanského průkazu, nebudou již potřebovat žádné další dokumenty,“ shrnul pro web Breaking Defense situaci Borrell.

Dlouholetý spor

Jak připomíná ČTK nebo Aljazeera, celý spor mezi zeměmi se táhne už od roku 2008. Tehdy Kosovo vyhlásilo svou nezávislost na Srbsku, nicméně země to nepřijala a nadále považovala Kosovo za své území. Ačkoli dlouhé roky byly vztahy mezi zeměmi vyostřené, napětí se zvýšilo teprve nedávno.

Kosovo se totiž pokusilo zavést zákon, který by od září povoloval Srbům kromě speciálních dokumentů překročit hranice pouze v automobilech s kosovskými registračními známkami. V srpnu se tak na hranicích objevila blokáda dvou přechodů a zdálo se, že se situace může jenom zhoršit.

„Taková pravidla jsou nesmyslná. Nikdo nemá právo zakazovat lidem přechod mezi zeměmi na základě registračních značek,“ prohlásil již dříve podle webu Balkan Insight ředitel srbského vládního úřadu pro Kosovo Petar Petkovic. Až se zásahem EU se ale situace vyřešila.

Žádný Pride

„Jsem dost skeptický k možnosti, že se dobereme nějakých výsledků. Stačí si přečíst výroky kosovského premiéra Kurtiho i jeho kolegů a člověk pochopí, že nemají zájem o žádný kompromis,“ řekl několik dní před vyřešením sporu srbský prezident Aleksandar Vučić.

Ten se za svá slova nyní nehodlá omlouvat, na druhou stranu je rád, že se s pomocí EU podařilo dobrat nějakého rozhodnutí, ve kterém udělají ústupky obě země. Nakonec tak jediný problém, který na základě celého konfliktu vznikl, je absence festivalu LGBTQ komunity.

Pride totiž letos Srbsko pořádat nestíhá a to právě kvůli angažování se v problémech s Kosovem. „Pochod hrdosti, nebo jak se ta akce vlastně nazývá, bude buď zrušen, nebo odložen na jiné datum. V jeden okamžik nelze prostě zvládnout všechno,“ cituje prezidenta země web iDNES.

Zdroj: Aljazeera, Balkan Insight, ČTK, iDNES, Breaking Defense

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články