Petr Fiala kontroluje své ministry. Jako prvního navštívil ministra dopravy

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Letos otevřít 25 kilometrů nových dálnic, příští rok dalších 40. S těmito sliby odešel premiér Petr Fiala od ministra dopravy Martina Kupky. Předseda vlády tímto zahájil kolečko bilančních návštěv, které chce podniknout s každým ministrem.

Osm měsíců je v čele resortu dopravy Martin Kupka. Jeho předchůdcem byl Karel Havlíček, ten však zároveň vedl ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle tehdejší opozice, tedy současné vlády, to mělo na resort dopravy negativní dopad.

Premiér dorazil na kontrolu

Premiér považuje toto odvětví za jedno z klíčových. Právě proto zvolil resort dopravy jako ten první, který v rámci svých kontrolních schůzek navštíví. S aktuálním stavem resortu byl nakonec spokojen. Uvedl to například i na svém twitteru.

Kupka měl předsedu vlády informovat, že se v České republice momentálně pracuje na 238,7 kilometru dálnic a silnic I. třídy. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem dopravy.

„Celkově letos otevřeme více než 25 kilometrů nových dálnic, v příštím roce pak více než 40 kilometrů,“ řekl podle Novinek po schůzce premiér.

Řešilo se zpožďování vlaků

Oba straničtí kolegové spolu neřešili jen silnice, ale také problémy na železnici. Mezi ty nejvýraznější patří opakované zpožďování některých vlakových spojů. Ty jsou v drtivé většině způsobeny opravami, které na trase dlouhodobě probíhají.

Mezi ty nejproblémovější spoje patří ty mezi Prahou a Ostravou, které zároveň patří k těm nejvytíženějším. „V pátek se sejde správní rada Správy železnic, která bude jednat o systémových krocích, aby nedocházelo ke zpoždění,“ řekl podle iDNES ministr.

Fiala byl spokojem

Ministerstvo dopravy má naplánovanou také řadu změn, které jsou tak trochu z jiného ranku. Jedná se totiž o zlepšení digitalizace celého resortu. Řidiči by tak často nemuseli osobně na úřad. Úpravou má projít také současný bodový systém a hovoří se také o řidičském průkazu na zkoušku.

Premiér práci ministerstva i samotného Kupky pochválil. „Panu ministrovi Kupkovi bych dal samozřejmě jedničku, kdybych známkoval jako ve škole,“ řekl podle iDNES Fiala. Další na řadě je nyní Vladimír Balaš a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Zdroj: Vláda ČR, iDNES, Novinky, Ministerstvo dopravy, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články