Vratislav Mynář vypovídal na policii. S obviněním za neposkytnutí pomoci nesouhlasí

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vratislav mynar
Zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia

Ve čtvrtek se vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář dostal na policii, aby podal vysvětlení ve věci hospitalizace prezidenta Miloše Zemana.

Bylo na něj podáno trestní oznámení za neposkytnutí pomoci, které sám Mynář označil jako hloupost. Kritika přišla také na hlavy některých novinářů i politiků, kteří trestní oznámení na Mynáře podali. Zeman byl z Lán do nemocnice převezen před měsícem.

Mynář si přizval advokáta

Před budovou Národní centrály proti organizovanému zločinu už na něj čekalo několik novinářů. Mynář vystoupil z automobilu v doprovodu advokáta Marka Nespaly. „Jsem velmi rád, že to bude tento elitní útvar, kterému poskytnu maximální součinnost. Na druhou stranu si myslím, že je škoda, že tento elitní útvar musíme díky neprofesionalitě některých z vás vytěžovat takovými věcmi.“

Zavrhl tvrzení, že panu prezidentovi neposkytnul pomoc. Odvolal se také na ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala, který je zároveň Zemanův ošetřující lékař. „To je normální hloupost, promiňte mi ten výraz.“

Mynář uvedl, že společně s dalšími spolupracovníky, kteří se pohybují kolem prezidenta, se ho snažil přemluvit k hospitalizaci už mnohem dříve, než k ní skutečně došlo. „Vždycky byl nutný souhlas pana prezidenta jako osoby svéprávné a svébytné. Bohužel podařilo se to až na tu neděli po volbách,“ uvedl Mynář.

Prezident nemůže svou práci vykonávat

Podle nemocnice prezident není schopný ze zdravotních důvodů vykonávat své pracovní povinnosti. Zároveň z její zprávy plyne, že o tomto stanovisku věděl i sám Mynář, a to od 13. října. I přesto ale 14. října prezidenta v nemocnici navštívil Radek Vondráček, který po prezidentovi potřeboval podpis k tomu, aby mohla zasedat sněmovna.

Pravost podpisu Zemana ale byl zpochybňována, navíc se objevily skutečnosti, že návštěva u prezidentova lůžka neměla žádnou ochranu dýchacích cest. Kancléř pak musel ukázat videozáznam, ze kterého je patrné, že dokument skutečně podepsal prezident Miloš Zeman.

Trestní oznámení jsou podle Mynáře především politická věc. Podle jeho slov by normální občané takovou věc nepodali. „Pokud vím, tak ta trestní oznámení byla asi tři. Nebyli to obyčejní občané, ale individuality typu pana (Matěje) Hollana z Žít Brno, to je stejný případ jako pan (Svatopluk) Bartík, ti se tam asi množej, tihle speciální pánové.“

Mynář přitom nebyl jediný, kdo musela vypovídat na policii. Objevil se zde také šéf ochranky prezidenta Martin Baláž i hradní protokolář Vladimír Kruliš. Policisté budou postupně vyslýchávat i další zaměstnance hradu.

Zdroj: Profimedia, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články