Vrchní soud zrušil rozsudek pro Peltu i Kratochvílovou. Oba čeká další sezení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
miiroslav pelta
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Pražský vrchní soud zrušil rozsudek nad bývalým šéfem Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou a někdejší náměstkyní z ministerstva školství Simonou Kratochvílovou. Podle informací České televize případ rozdělování dotací z ministerstva školství bude znovu soud řešit.

Obžaloba tvrdila, že Kratochvílová ovlivnila v roce 2017 výši dotací ve prospěch Peltovy fotbalové asociace, která si přišla ke státní podpoře 19,8 milionu korun. Městský soud ale v této části všechny obžalované včetně Pelty a Kratochvílové osvobodil.

Peltu poslal soud loni na 6 let do vězení za  zmanipulování dotací. Kratochvílová si měla odsedět 6,5 roku, připomínají Seznam Zprávy. Oba ale svou vinu na případu v minulosti odmítli. O tom, že bude celý případ znovu přehodnocen, informovala dnes ČT také na svém twitteru.

„ČT: Vrchní soud v Praze zrušil odsuzují rozsudek nad Miroslavem Peltou a Simonou Kratochvílovou v kauze sportovních dotací. Věc bude muset znovu řešit Městský soud v Praze,“ píše se v příspěvku. „DOPLNĚNÍ: Vrchní soud zrušil rozsudek nad Peltou a Kratochvílovou v kauze sportovních dotací,“ uvádí další post.

Twitterový příspěvek hned získal několik reakcí, které kritizují jak samotné rozhodnutí soudu, tak postup vyšetřovatelů. „Zrušeno, odloženo. Dva nejčastější výsledky v kauzách u nás. Buď teda máme tak neschopné vyšetřovatele, nebo tak špatně nastavené zákony,“ zamýšlí se nad výsledkem jednání soudu jeden z komentujících.

„Vrchní soud v Praze dnes (ve středu) vrátil k novému projednání věc obviněného Pelty a spol., jelikož ve věci byla i zprošťující rozhodnutí. VSZ takový postup v odvolání navrhovalo,“ napsali k informaci žalobci. Pelta i Kratochvílová se v minulosti proti rozsudku odvolali, stejně tak učinil i státní zástupce.

Neveřejné zasedání

Deník iSport informoval, že k celému rozhodnutí došlo během neveřejného zasedání. Celá věc tak prozatím není oficiální a sám Pelta ani Kratochvílová prozatím logicky nechtějí nic komentovat. V současné chvíli jakékoli další informace média zjišťují.

„Můžu potvrdit pouze to, že ve středu bylo rozhodnuto v neveřejném zasedání. Více věc komentovat nemohu, dokud nebude rozhodnutí doručeno účastníkům řízení,“ říká tisková mluvčí vrchního soudu Simona Heranová. Případ by se nicméně měl vrátit zpět ke stejné soudkyni, a to k Lence Cihlářové.

Opatrnosti není nikdy dost

Vzhledem k tomu, že se jedná o neveřejné informace, Pelta poskytl médiím pouze pár slov. „Do doby doručení odůvodnění nebudu věc komentovat,“ řekl podle Blesku. Opatrný je také jeho státní zástupce: „Nemáme písemné vyhotovení, teprve včera došlo k rozhodnutí. Uvidíme, jaké bude odůvodnění usnesení. Ale dá se říct, že to je lepší zpráva, než kdyby vrchní soud potvrdil původní verdikt.“

Vrchní soud kromě Pelty a Kratochvílové řeší také další obvinění související s touto kauzou. Mezi nimi se objevují Miroslav Jansta, Jan Boháč a Zdeněk Bříza. Pelta s Kratochvílovou byli v době začátku celé akce partnery, část jejich rozhovorů byla v jejich společném bytě odposlouchávána a i na jejich základě bude nyní soud rozhodovat.

Zdroj: Seznam Zprávy, Česká televize, iSport, Twitter, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články