Nemohu s ním spolupracovat, a ani nechci. Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková končí ve funkci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
monika simunkova
Zdroj: Profimedia

Zástupkyně ombudsmana Stanislava Křečka Monika Šimůnková se rozhodla pro rezignaci. Ke konci srpna skončí ve své funkci na základě neshod, které s Křečkem má. Nechce s ním už nadále spolupracovat, premiér Petr Fiala k celé situaci prohlásil, že ho její rozhodnutí velmi mrzí.

Stanislav Křeček v červenci odebral své zástupkyni část pravomocí, a to údajně kvůli manažerským neshodám. „Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím,“ uvedl tehdy.

Šimůnková s jeho slovy nesouhlasila, prohlásila, že se z ombudsmanovy strany jedná o šikanu, dokonce uvažovala o tom, že se bude soudit. Na její stranu se postavila řada osobností i spolek Milion chvilek pro demokracii, které proti jednání Křečka veřejně vystoupily. Šimůnková se ale nakonec rozhodla odstoupit s tím, že s ombudsmanem nadále spolupracovat nechce.

Nechce a ani nemůže

„Nechci a nemohu nadále zastupovat ombudsmana Stanislava Křečka ani s ním jakkoli spolupracovat, neboť s jeho názory, lidským i profesním přístupem zásadně nesouhlasím,“ uvedla Šimůnková pro ČTK. Kromě posledního střetu s ním v minulosti nesouhlasila i v dalších ohledech.

Vadilo jí například jeho vystupování proti Romům. To se nelíbilo ani iniciativě Milion chvilek pro demokracii, která vyzvala Křečka k rezignaci. Ani to ale ničemu nepomohlo, a zatímco Křeček v úřadu zůstává, Šimůnková odchází.

„Spojili jsme se s dalšími 9 organizacemi a společně poslali Stanislavu Křečkovi výzvu k odstoupení! Pane Křečku, projevíte sebereflexi a vzdáte se úřadu ombudsmana?“ ptala se před časem veřejně organizace. Na webu pak Milion chvilek napsal, že Křeček dlouhodobě veřejně bagatelizuje diskriminaci na základě etnika a projevuje se xenofobně.

Křečkovo jednání zkritizovala i předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová. Ta se k ombudsmanovu jednání vyjádřila na svém twitteru, kde se pozastavila nad tím, že nebyl Křeček schopen odebrání pravomocí své zástupkyni řádně objasnit.

Fiala: Je mi to líto

K odstoupení zástupkyně Šimůnkové se vyjádřil i premiér Petr Fiala, podle něhož je její odstoupení rozhodnutí, kterého je velká škoda. Vůči jejímu jednání projevil lítost a její odstoupení označil za logické rozhodnutí. „Nemám z něj žádnou radost, situace pro ni byla dál neúnosná,“ řekl podle ČTK.

„Musíme se zamyslet nad legislativním řešením,“ dodal s tím, že Sněmovna volí nejen ombudsmana, ale i jeho zástupce. To by mělo garantovat jejich spolupráci, což ale v tomto případě úplně nevyšlo. Sama Šimůnková i proto podle České televize vyzvala k úpravě zákona o ochránci práv.

Zdroj: ČTK, Seznam zprávy, Přehledně24, Česká televize, Milion chvilek pro demokracii, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články