Vrtulník, v jehož troskách zahynul Petr Kellner, manévroval před nehodou těsně nad hřebenem. Odhalilo to vyšetřování

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Petr Kellner
Zdroj: Profimedia

Z předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) vyplývá, že vrtulník, ve kterém 27. března na Aljašce zahynul Petr Kellner spolu s dalšími čtyřmi lidmi, po dobu několika minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene.

K nehodě došlo při výletu na takzvaný heliskiing, kdy vrtulník vyveze lyžaře na kopec, který následně sjíždějí.

Vrtulník Eurocopter AS350 havaroval asi 80 kilometrů východně od města Anchorage v sobotu večer místního času. Záchranáři, kteří se dostali na místo o několik hodin později, nalezli pět zemřelých.

Nehodu přežil jen jeden pasažér: fotograf a bývalý mistr České republiky ve snowboardingu David Horváth.

Konkrétní příčina havárie nebyla prokázána

Data z GPS ukazují, že vrtulník se opětovně vznesl v 18:27:05, směřoval na severozápad a vystoupal do výšky přibližně 5900 stop nad mořem (1800 metrů).

Data ukázala, že poslední pohyb vrtulníku začal okolo 18:33 nad vrcholem hřebene ve výšce 6266 stop a při rychlosti jeden uzel (1,85 km/h).

Vrtulník udržoval nízkou výšku i rychlost při manévrování nad hřebenem několik minut. Záznam dat skončil v 18:36:42 poblíž místa, kde byla nalezena hlavní část trosek, píše se ve zprávě NTSB.

Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou pravděpodobně nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Pohřeb v rodinném kruhu a nejvyšší vyznamenání

Petr Kellner byl s majetkem v hodnotě 17,5 miliardy dolarů 110. nejbohatším člověkem na světě.

Pohřeb šestapadesátiletého podnikatele se odehrál o víkendu. Obřad se uskutečnil v zahradě jeho dejvické vily v úzkém kruhu rodiny a přátel.

Prezident Miloš Zeman pro Blesk.cz uvedl, že tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF udělí Řád bílého lva in memoriam.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články