Výbor pro rodinu navrhne ocenění Senátu za věrnost. Pouze pro heterosexuální páry v manželském svazku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stastny par
Zdroj: Shutterstock

V Senátu nedávno vznikl nový výbor pro rodinu. Ten se poprvé sejde za dva týdny. Už teď je ale jasné, že na programu bude k řešení jeden poněkud překvapivý bod. Senátorka Jitka Chalánková si totiž přeje jednat o možnosti oceňovat manželské páry za věrnost.

„Myšlenka je ocenit manželské páry za desetiletí soužití. Chceme ukázat krásu manželského svazku,“ vysvětluje podle Seznam Zpráv Chalánková. „Představovala bych si to tak, že různé organizace nebo obce budou navrhovat páry, které jsou dobrým příkladem,“ dodává.

Jakým způsobem by se měla věrnost u párů ověřovat, ale ještě vymyšlené nemá. Za dva týdny by o tom nicméně chtěla na schůzi jednat a navrhnout oceňování manželských párů jako novou Cenu Senátu.

Ocenění svazku muže a ženy

Podle Novinek se k nápadu hlásí i senátorka Daniela Kovářová. Ta je známá tím, že prosazuje manželství jako svazek mezi mužem a ženou, a právě to také zdůrazňuje jako důležité právě u nově řešeného oceňování.

„Jde o ocenění manželů, kteří mohou jít ostatním příkladem: zlatou, stříbrnou a bronzovou plaketou Za věrnost pro manželské páry, které spolu vydržely 70, 60 a 50 let. Podvýbor slavnostně vybrané dvojice ocení a zveřejní spolu s jejich životními příběhy,“ plánuje Kovářová.

Homosexuální páry ne

Celý návrh se nelíbí například Pirátce Adéle Šípové. „Zasazovala jsem se o to, aby v horní komoře vznikla komise pro rovnost mužů a žen. Místo toho tu máme podvýbor pro rodinu a návrh na tuto cenu. Ani vlastně nevím, co na to kolegům říct, nedovedu si představit, jak by se to vybíralo a kontrolovalo,“ říká pro Seznam Zprávy.

Na podobné dotazy se ptá například i novinář Michael Rozsypal. „Cena Senátu za věrnost v manželství? Kdo to bude kontrolovat a posuzovat? Nebude to spíš cena za výdrž? A co nesezdané nebo registrované páry?“ ptá se na svém twitteru.

Sledujícím profilu organizace Jsme fér, která dlouhodobě bojuje za manželství pro všechny, se zase nelíbí diskriminace homosexuálních párů. Ocenění by se totiž mělo týkat pouze svazku muže a ženy.

Je škoda, aby za svou věrnost nebyly Senátem oceňovány též páry homosexuálních mužů a žen. Mezi svými přáteli a známými máme tolik krásných příkladů partnerské věrnosti i mezi homosexuály. A o ni přece, ne o pohlaví, tu jde. Je to tak jednoduché, navrhněme je Senátu ocenit!napsal advokát Tomáš Nahodil.

Další protesty se pak týkají především toho, že manželství není důkaz věrnosti. Lidé spolu mnohdy žijí na hromádce, ale jsou si věrní a ve vztahu jim vše funguje třeba i 60 let. O ocenění pro tyto nemanželské páry se ale prozatím nemluvilo.

Zdroj: Seznam zprávy, Novinky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články