„Vyděračské“ Česko a jeho finální účet Rusku za Vrbětice: Víme, jaké částky by dostaly jednotlivé kraje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vrbetice sklad munice
Zdroj: Profimedia

Ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému předal český náměstek ministra zahraničí Martin Smolek diplomatickou nótu, v níž požaduje plnou náhradu škod, které vznikly výbuchem v muničním skladě ve Vrběticích, hrubý odhad je 65 milionů korun. Nelíbivě se o tom vyjádřila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Informuje o tom iDnes.cz.

Poměrně ostrá slova na naši stranu, která použila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, některým doslova vyrazila dech: „Obvykle ti, kdo se chovají podobným způsobem, bez soudu a důkazů, ale za pomoci výhrůžek a urážek požadují peníze, jsou nazýváni vyděrači.“

Podle náměstka českého ministra zahraničí Martina Smolka se tím, že Rusko dalo Českou republiku na seznam „nikoliv přátelských států“, dopustilo porušení mezinárodního práva. Podle jeho slov se primárně jedná o Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích a smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci.

Rusko si stojí pevně za svým

„To, co se děje v hlavách českých politiků, kteří už měsíce uvažují o způsobech dalšího zhoršování bilaterálních vztahů, je již nemožné pochopit. Sami se přidali na seznam nepřátelských zemí. A s každým novým divokým prohlášením a akcí potvrzují svůj status,“ podotkla Zacharovová.

Celou diplomatickou potyčku mezi Ruskem a Českou republikou odstartovala informace našich bezpečnostních složek, že za výbuchem v muničním skladě ve Vrběticích z roku 2014 stojí ruské tajné služby.

Česko rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Skupina poslanců v čele s ministrem vnitra pak před několika dny předložila návrh zákona o jednorázovém odškodnění Zlínského kraje, obcí a obyvatel za omezení po výbuchu. 700 milionů by se mělo rozdělit na dvě poloviny, jedna by šla městům a obcím, druhá rovnou občanům.

Opoziční kluby i sedm opozičních koalic, které návrh vytvořily, se snaží jej prosadit ve zrychleném čtení, a to už v prvním čtení. Nejprve to musí schválit kabinet. Finance jsou pak pro jednotlivé kraje rozděleny i podle toho, jak daleko se od parametru výbuchu nacházejí. Například Zlínský kraj by měl dostat 59 milionů, Vlachovice mohou dostat 116 milionů.

300 korun na obyvatele

Každému obyvateli včetně dětí s trvalým pobytem v jednom z pěti krajů náleží určitá finanční částka. Ta je odstupňována i podle časového úseku.

„Například pro obyvatele Vlachovic to vypadá na částku kolem 90 tisíc korun, ve Slavičíně je to asi 15 tisíc korun, protože toto město není zařazeno do prvního období nejvyššího ohrožení. Lidé musejí o odškodnění požádat během šesti měsíců,“ řekl právní zástupce obcí a poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák.

Peníze určené obcím a krajům budou zaměřené na opravu silnic, které jsou poničené po převozu munice z areálu, ale půjdou také na rozvoj či do neziskových organizací, spolků i jiných dobročinných aktivit.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články