Výročí smrti prvního českého prezidenta. Kdo všechno na něj vzpomíná?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Havel Vaclav
Zdroj: MARTIN PEKÁREK / CNC / Profimedia

Celá republika si dnes připomíná výročí úmrtí prvního prezidenta samostatné České republiky — Václava Havla. Různé vzpomínkové akce se budou konat po celé zemi, nejvíce však v Praze. Kromě politické reprezentace a občanů, na něj vzpomíná i jeho druhá manželka Dagmar Havlová.

Václav Havel byl nejen prezident a politik, ale také disident a dramatik. Během svého života byl několikrát vězněn. Celý život zasvětil boji s komunistickým režimem. Nakonec se stal devátým prezidentem Československa a úplně prvním prezidentem České republiky.

Pietní místa v Praze i na Hrádečku

Celé jeho období funkce hlavy státu ho provázely zdravotní problémy. Už od pobytu ve vězení měl podlomené zdraví. Trápily ho časté záněty průdušek a plic. Nakonec zemřel 18. 12. 2011 na oběhové selhání na své chalupě na Hrádečku.

Lidé napříč republikou teď mohou na zesnulého prezidenta zavzpomínat. Nejvíce akcí se bude konat v Praze. Do vzpomínání se zapojilo například Kino Lucerna, kde se budou promítat tematické filmy. V pasáži Lucerna probíhá výstava fotografií a chybět nebude ani pochod Srdce na Hrad.

Pietní místo se objevilo právě i na Hrádečku, kde prezident za asistence své manželky a jedné ze sester Boromejek vydechl naposledy.

Vzpomíná se i ve světě

Na prezidenta zavzpomínala i osoba ze všech nejpovolanější, a to jeho druhá manželka a oblíbená filmová i divadelní herečka Dagmar Havlová.

Ta ve svém rozhovoru na České televizi mimo jiné uvedla, že ji těší, že lidé na Václava Havla neustále vzpomínají, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí.

I po deseti letech má jméno našeho prvního prezidenta v zahraničí stále velkou váhu. Nedávno na jeho práci odkázala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Kdyby žil, zřejmě by dál tvořil

Vyjádřila se i k tomu, jak by její zesnulý muž vnímal současnou nelehkou a komplikovanou dobu. Podle ní, by se z toho snažil takzvaně vypsat.

„Ale hlavně by stvořil, a myslím si, že ne jednu, ale několik her, které by byly odrazem dnešní doby a byly by strašně dobré,“ odhaduje herečka a zakladatelka nadace VIZE 97.

Promítat se bude také speciální video, kde budou české i světové osobnosti vzpomínat na tohoto českého velikána. Objeví se v něm například Tom Stoppard, Suzzane Vega, Jan Kačer, Miloš Vystrčil, Alexandr Vondra či Karel Schwarzenberg.

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Ct24.ceskatelevize.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články