Výroční zpráva BIS odhalila ruského agenta. Práce Bezpečnostní informační služby je velmi podstatná, řekl Fiala

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
michal koudelka
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila ve své výroční zprávě v Česku ruského agenta. Ten působil na novináře a proruské aktivisty, zatímco sám byl součástí větší vlivové skupiny. Ta mohla díky dostatku financí rozšiřovat okruh proruských novinářů a aktivistů.

Ředitel BIS Michal Koudelka odmítl podle Seznam Zpráv podat o agentovi bližší informace. Není tak jasné ani to, zda jde o Rusa, ani to, zda peníze, kterými on a skupina kolem něj disponovali, pochází ze zahraničí.

Podle BIS ruský agent využíval své styky v Česku k nastolování proruské politické agendy, koordinaci veřejných vystoupení politiků nebo medializaci témat, která jsou v souladu se zájmy Ruska, píše server iDNES.

Ten dále uvádí, že v souvislosti se situací v poslední době představuje pro českou bezpečnost kompletní zpravodajskou hrozbu především Čína. BIS totiž v roce 2021 zaznamenala řadu jejích vlivových operací proti zájmům ČR.

Sídlo BIS navštívil premiér

Při příležitosti zveřejnění výroční zprávy BIS navštívil sídlo úřadu také český premiér Petr Fiala. Ten společně s ředitelem Koudelkou po hodinovém jednání vystoupil před novináře. Fiala několikrát zdůraznil důležitost Bezpečnostní informační služby.

Podle webu BIS také připomněl výbuchy muničních skladů ve Vrběticích, od kterých uplynulo již 8 let. „Díky dobré práci Bezpečnostní informační služby a dalších složek státu se podařilo zjistit, kdo za těmi výbuchy stojí. A i to je důležité,“ podotkl.

Význam BIS podle jeho slov narůstá především v současné době války na Ukrajině. K tomu se vyjádřil i na svém twitteru. „Rusko vede kromě války na Ukrajině i boj se západním světem a s evropskými demokratickými zeměmi –⁠ to je věc, kterou musíme mít na paměti a musíme podle ní jednat,“ napsal.

Dodal, že pokládá za velmi důležité, že i veřejnost má možnost se v neutajované části výroční zprávy seznámit s tím, co BIS dělá a jakým způsobem pracuje. Nakonec doplnil, že kauza Vrbětice sice významně přispěla k zásadnímu snížení aktivit ruských zpravodajských služeb na našem území, neznamená to ale, že zde nadále nepůsobí.

Michal Koudelka pak v závěru tiskové konference uvedl, že se výroční zpráva věnovala i dalším tématům. „Stejně jako v minulých letech tak i v roce 2021 se největší počet našich zpráv týkal ochrany významných ekonomických zájmů státu, kterou jsme se velmi intenzivně zabývali,“ uvedl.

Zdroj: BIS, Twitter, Výroční zpráva BIS, Seznam ZprávyiDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články