Výstava Mistři renesance nabídne 12 replik ze světových galerií. Jedním z lákadel je socha Davida z 3D tiskárny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Socha Davida
Zdroj: QQ7 / Shutterstock

Začátkem března začíná v pražské Výstavní síni Mánes první dlouhodobá výstava Mistři renesance. V jejím rámci bude představen také model sochy Davida od Michelangela Buonarrotiho, který byl vytištěn na 3D tiskárně. Na dílo si zájemci budou moci dokonce i sáhnout.

Kromě pětimetrové sochy Davida, která bude mít i s podstavcem a kupolí necelých 9 metrů, výstava představí také renesanční obraz Kult dvou znuděných andělů, Da Vinciho Monu Lisu či Botticelliho první ženský akt Zrození Venuše, uvádí oficiální web akce.

„Bude zde výjev Sixtinské kaple, kromě toho také Dáma s hranostajem, Mona Lisa, Poslední večeře Páně, Sixtinská madona a mnoho dalších,“ sdělil Novinkám tiskový mluvčí výstavy René Kekely.

Více než půl tuny z 3D tiskárny

Socha Davida byla na místo dopravena nedávno. Podle mluvčího výstavy váží výtvor z 3D tiskárny více než půl tuny. Na přenosu krabice se sochou se muselo podílet více než 10 osob.

Všechny detaily originálního díla zůstaly na replice zachovány. Model vznikl podle návrhu rakouského umělce Manfreda Waby. Originál Michelangelova Davida v kupoli Galleria dell’Accademia je včetně podstavce vysoký zhruba devět metrů. Odhaduje se, že váží přes 6 tun.

Interaktivní výstava

Vůbec poprvé v historii bude pro účely výstavy nutné zakrýt prosklený strop ve výstavní síni. „To je kvůli atmosféře, aby to nahrávalo dojmu z celé výstavy,“ upřesnil pro Novinky tiskový mluvčí.

Samotná výstava proběhne od 1. března do 30. května a bude z velké části interaktivní. Velkou výhodou je i to, že si na některé modely budou moci lidé dokonce sáhnout. Dohromady výstava nabídne repliky z 12 galerií světa.

„Cílem výstavy je přiblížit laické veřejnosti, studentům a žákům i dalším zástupcům z řad veřejnosti tato famózní díla a dostat je na jedno místo. Málokdo z nás má v životě šanci vidět je všechna. Toto jsou vlastně kopie děl, které fascinují lidstvo mnoho staletí a další staletí ještě budou,“ uvedla podle serveru Naše Praha producentka výstavy Jana Kaiserová.

Zdroj: Mistři renesance, Novinky, Naše Praha

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články