Vzácní sokoli už nevysedí svá vajíčka. Nepochopíte, kdo za to může

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
sokol vejce
Zdroj: Ken Griffiths/Shutterstock.com

V Národním parku České Švýcarsko hnízdí každý rok vzácní sokoli stěhovaví. Ti se tam připravují na to, že se vylíhnou jejich mláďata. Jenže v jednom z tamních hnízd k tomu nedojde. Dravce totiž něco vyrušilo. Případem se už zabývají správci parku, informuje o tom iRozhlas.cz.

„Tohle hnízdo je o tom, že koukáme z Mezné louky až na Stříbrné stěny dalekohledem,“ popisuje Českému rozhlasu Sever Václav Sojka z Národního parku České Švýcarsko. Podle jeho slov se na tuto stěnu v žádném případě neleze. Vzácné dravce totiž vyrušil právě neukázněný horolezec.

Stříbrné stěny jsou v klidové zóně národního parku, takže tam není přístup pro běžného člověka,“ vysvětluje Sojka. „Ten narušitel porušil jednak klidovou zónu, jednak to, že se na ty věže neleze. Navíc jsme tam kvůli takovým dobrákům dali cedulky.“ Ale ani to nepomáhá.

O vajíčka se starali pečlivě

Ostatní strážci společně s panem Sojkou tráví v parku a Labských pískovcích hodiny pozorováním hnízd těchto vzácných ptáků. Podle nich bylo u hnízda v posledních týdnech pořádný rozruch a sokolí pár se tam střídal na sezení vajec.

Jenže protilehlou věž s názvem Strážce se rozhodl zdolat i jeden neukázněný muž. „První, co mě napadlo, bylo zapátrat ve vrcholové knížce,“ řekl Sojka pro iRozhlas.cz. Podle informací se svým výstupem měl dotyčný i veřejně pochlubit.

Jenže i pohyb na vedlejší skále stačil k tomu, aby sokoli hnízdo definitivně opustili a nechali svá vajíčka tak napospas osudu. „Ještě to bylo nešťastné v tom, že vajíčka byla těsně před vylíhnutím. Nemusíme dál pátrat, vidíme, že příčinou byl tenhle nezodpovědný přístup,“ řekl Sojka.

Správci národního parku už své poznatky a veškeré informace předali Janu Pletichovi, správci z Českého horolezeckého svazu. „Kdybychom ho dohledali a byl by členem svazu, tak by šel na disciplinární komisi s pokutou,“ vypověděl pro iRozhlasc.cz

Správný horolezec to nemohl udělat, míní správce horolezců

Správa parku společně s lezci už dlouhou dobu úzce spolupracuje na ochraně hnízdišť těchto dravců. Pleticha si ale podle informací nedokáže představit, že by se takového jednání dopustil správný horolezec. „Nejedná se o klasického lezce, ale o pseudolezce a to je takové neštěstí,“ řekl.

Přitom do míst, kde jsou místa s hnízdy dravých ptáků, platí zákaz vstupu až do konce června. V Národním parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce letos podle informací zahnízdilo zhruba deset párů sokolů stěhovavých.

Autor: Ivan Glaser



Související články