Vzácný středověký kodex ze zámku Kynžvart se podařilo zrestaurovat

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
kodex kynzvart
Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

V kodexu ze 13. století se lze dočíst o logice, fyzice, básnictví, církevním právu a církevní praxi. Na zámku Kynžvart jej bez nadsázky nazývají univerzitní učebnicí právě díky jeho všestrannému obsahu. Nyní je tento skvost zachráněn.

„Největší poškození bylo na pergamenových listech, které byly smrštěné a popraskané. Věnovali jsme se zejména tomu, abychom dostali listy zpátky do původního stavu,“ řekla Jarmila Franková, která kodex zrestaurovala spolu se svým manželem.

Její slova potvrzuje kastelán Kynžvartu Ondřej Cink: „Problém byl v tom, že se listy při sebemenším dotyku lámaly, vyschlý pergamen se drolil. Restaurátor musel opatrně sejmout vazbu, jednotlivé listy rozložit a pracovat na nich samostatně.“ Zmiňuje, že odborné práce trvaly bezmála dva roky.

Kodex z pergamenu z ovčí či kozí kůže se skládá ze čtyř částí, sedmi kapitol a je napsán v latině třemi písaři. Rukopis je datován do první poloviny 13. století, přičemž není vyloučena datace před koncem 12. století, jak popsala sbírku kurátorka zámku Petra Jadlovská.

Pro veřejnost jen zřídka

„Vzácný kus bude možné vystavit pouze za přísných podmínek, co se týče osvitu a doby vystavení. V průběhu měsíce dubna jej návštěvníkům představíme v rámci víkendových prohlídek zámecké knihovny. Počítáme s ním rovněž v nové expozici věnované Kynžvartské daguerrotypii, kdy jedna její část bude věnovaná právě nejcennějším knihám a rukopisům ze zámecké knihovny,“ vysvětlil Cink.

„Bohužel, podobné památky nesnesou trvalou prezentaci, takže i tato kniha se pokaždé bude muset vracet do klimatizovaného depozitáře a do trezoru,“ doplnil Cink s tím, že knihu se podařilo po zrestaurování digitalizovat.

Digitalizace v původním havarijním stavu totiž nepřipadala v úvahu a dlouhou dobu se mělo za to, že kodex zchátrá úplně a rozpadne se. 

Kodex byl zrestaurován díky darům, přičemž velký podíl na záchraně kodexu má dobrovolnická organizace The Friends of Czech Heritage, která podporuje různé projekty v republice a finančními prostředky přispěl i stát. Náklady na restaurování vyšly na 180 000 Kč.

Zdroj: ČTK, iDNES, Český rozhlas

Autor: Žaneta Boučková



Související články