Za písmeno Z na batohu dostal Jašek pokutu 12 000 korun a zákaz pobytu na území Prahy. Lidem se to zdá přehnané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jakub Jasek
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Jakub Jašek dorazil na březnovou demonstraci proti vládě s písmenem Z na batohu a logem ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny na bundě. Soud ho nyní potrestal ročním zákazem pobytu na území Prahy a pokutou 12 000 korun.

Jednatřicetiletý muž byl obviněn z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. On sám se nechal slyšet, že neměl tušení, že provádí trestný čin.

„Nechci prohlásit vinu. S obviněním nesouhlasím, měl jsem za to, že svým jednáním neschvaluji zločiny páchané kdekoli a na komkoli. Mám mezi přáteli spoustu Ukrajinců a nikdy jsem je nijak neodsuzoval,“ uvedl podle iDNES před soudem.

Veřejné schvalování válečných zločinů

Jakub Jašek se na demonstraci ukázal s písmenem Z na batohu. Znak se původně objevil na vozidlech ruské armády, která vpadla na Ukrajinu, později i na různých budovách v Ruské federaci.

„Měl na batohu nášivku s bílým písmenem Z, které je považováno za symbol ruské agrese na Ukrajině. Veřejně tak schvaloval válečné zločiny,“ podotkla státní zástupkyně Katarína Kandová.

„Frustrát. Léčí si komplex méněcennosti,“ komentoval fotografie z akce, na kterých je Jaškovo provinění vidět, před časem na twitteru pan Pavel.

Lidé jsou na jeho straně

Sám Jašek uvedl, že je válečný nadšenec. Na policii vypověděl, že Rusko v konfliktu jen chrání své občany v Luhanské lidové a Doněcké lidové republice. Dodal ale, že si není vědom toho, že by spáchal nošením písmene Z na batohu trestný čin.

Lidé na sociálních sítích sice uznávají, že je jednání Jaška nemorální a přehnané, na druhou stranu se jim ale odsouzení za nošení písmene Z na batohu zdá špatné.

„To nikomu nepřijde šílené, že je někdo odsouzen (i když je to třeba úplný idiot) za nošení nějakého písmena? Když zároveň stejní lidé, co tomu tleskají, pořád hýkají v jaké super svobodné společnosti to žijeme?“ ptá se pan Miloš.

„Takže pokud bych se jmenovala třeba Zuzana a na tričku měla Z jako začínající písmeno jména anebo na řetízku na krku, tak je to trestné? Aha a co teprve chudáci začátečníci v autech označení písmenem Z, ty budete rovnou zavírat do vězení a zabavovat jim auta?“ píše paní Martina.

„Jako ne, tohle mi hlava nebere. Žháři se pustí, protože si odseděli směšných 13 let. A tady tenhle je odsouzen za názor? Když tedy opravdu si nepamatuji, že už by někdo řekl, že tedy je to trestné,“ pozastavuje se pak nad situací uživatelka Lucie.

Zdroj: iDNES, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články