Češi opět demonstrovali proti vládě. Organizátor akce Ladislav Vrabel byl údajně zadržen policií

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ladislav vrabel
Zdroj: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia

V Praze v sobotu již poněkolikáté demonstrovaly stovky lidí požadujících demisi současné vlády Petra Fialy. Účastníci se sešli kolem třetí hodiny odpoledne na Václavském náměstí a odsud se vydali k úřadu vlády. Po skončení demonstrace byl pravděpodobně policií zatčen jeden z organizátorů Ladislav Vrabel.

Jednalo se již o několikátou demonstraci, kterou společně s Vrabelem organizuje spolek Česko na 1. místě. Během demonstrace vystoupilo několik řečníků, kteří kritizovali především vládu, mimo jiné ale také prezidentského kandidáta Petra Pavla.

Chceme mír!

Podle mluvčího pražských policistů Jana Rybanského bylo účastníků několik stovek, uvádí Novinky. S kritikou vlády vystoupili na akci například někdejší premiér Jiří Paroubek a europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. O jejím proslovu informoval novinář Radek Bartoníček také na twitteru.

Lidem se nelíbilo především to, že vláda až přehnaně podporuje Ukrajinu, a to na úkor České republiky. Transparenty nad hlavami mnohých hlásali, že lidé u nás chtějí mír. V souvislosti s tím byl kritizován i generál Pavel, který podle demonstrantů po svém zvolení Česko zavleče do války.

„Kdyby byl přijat zákon o dezinformacích, který vláda připravila, tak to, co bychom tady řekli, by bylo označeno za dezinformaci, nebyla by žádná další demonstrace a byli bychom odvezeni policií,“ uvedl mimo jiné během svého proslovu Vrabel.

Podle iDNES byl krátce po demonstraci Ladislav Vrabel zatčen, a to za šíření poplašné zprávy, kterého se měl dopustit už v listopadu. „Seďte na gauči a užijte si posledních pár měsíců života. Naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi ze stíhaček. A Ruská federace pak bude útok opakovat a pošle jaderné hlavice na Českou republiku,“ hlásal tehdy na videu zveřejněném na sociálních sítích.

„Celá demonstrace se měla obejít bez narušení veřejného pořádku, ale byla zadržena jedna osoba, ročník 1977, pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy prostřednictvím sociální sítě, což se stalo v listopadu. Daná osoba byla převezena k výslechu,“ uvedli podle iDNES policisté.

Informaci Policie ČR potvrdila i na svém twitterovém účtu. Konkrétní jméno nicméně nezveřejnili, jde tak zatím pouze o spekulace.

Obraz pro Pavla

Zatímco na jedné straně Prahy demonstroval spolek Česko na 1. místě, který výrazně kritizoval Petra Pavla, o kus dál, konkrétně na Hradčanském náměstí, uspořádalo setkání uskupení Milion chvilek pro demokracii. V tomto případě se naopak jednalo o velkou podporu zmíněného prezidentského kandidáta.

Hlavní součástí setkání bylo natáčení videoklipu právě na podporu Pavla, kterého se účastnili kromě jiného dobrovolníci z tábora Danuše Nerudové a Pavla Fischera, uvádí Aktuálně.

Kousek od Pražského hradu pak vznikl obraz symbolizující nutnost zvolit za prezidenta demokratickou osobnost. Obraz z velkých kusů připomínajících puzzle má velikost šest krát šest metrů. Je na něm dav lidí na jednom z protestů proti Pavlovu protikandidátovi Andreji Babišovi a Pražský hrad s nápisem Společně pro demokrata.

Zdroj: Přehledně24, Novinky, Twitter, iDNES, Aktuálně

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články