Za šíření toxikomanie dostal Pirát Veverka peněžitý trest. Bartoš se ho zastal, Okamura Piráty kritizuje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Robert Veverka
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Šéfredaktor časopisu Legalizace Robert Veverka dostal peněžitý trest 100 000 korun za šíření toxikomanie. Předloni mu okresní soud v Bruntále uložil dvouletou podmínku. Nynější rozsudek je nicméně pravomocný. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše jde o kriminalizaci osvěty.

Celkem 60 vydání časopisu Legalizace z let 2010 až 2020 zkoumala policie, která v nich podle serveru Česká televize objevila až 200 protiprávních skutků. Patřilo k nim například zveřejnění receptů obsahujících konopí.

Mimo jiné časopisy mnohdy měly obsahovat texty, ze kterých mohl u čtenáře vzniknout dojem, že pěstování marihuany je u nás legální. Dokonce se prý našli jedinci, kteří na základě čtení časopisu spáchali trestný čin.

Ivan Bartoš se Veverky zastal

Podle Veverky je v současné době budoucnost časopisu Legalizace nejistá. Politik zveřejnil informace o svém trestu na sociálních sítích a dodal, že momentálně čeká na přesné vymezení svého protiprávního jednání.

Pod příspěvkem se dočkal pochopení od lidí, kteří nerozumí tomu, že se ve 21. století ještě může něco podobného stát.

„Hon na čarodějnice za konopí v 21. století, kdy už i v lékárně dostaneš konopí a děcka si můžou koupit v automatu CBD. To už je fakt velký úlet!“ myslí si pan Michal.

Veverky se zastal také jeho spolustraník Ivan Bartoš. Ten na svém twitteru nazval čin jako kriminalizaci osvěty. „Jako Piráti to změníme. Informace nejsou zločin!“ uvedl. Je známé, že strana dlouhodobě legalizaci marihuany podporuje.

„Jenže za ‚osvětu‘ se potom můžou schovat všichni, kteří tu šíří dezinformace a ruskou propagandu. A pak už budou opravdu nepostižitelní,“ nesouhlasí s Bartošem například uživatel Bucherwurm.

Okamura se do Bartoše opřel

Bartošova podpora Veverky se silně nelíbí lídrovi SPD Tomiu Okamurovi. „Veverkovi, který je za Piráty zvoleným zastupitelem na Praze 2 a kandidoval za ně do Senátu, už vyjádřil podporu šéf Pirátů Ivan Bartoš. Někteří lidé označují Piráty za stranu ‚feťáků‘. Sami si udělejte názor, zda tomu tak skutečně je,“ napsal na svém facebooku.

„Fanouškem Pirátů rozhodně nejsem, ale odsoudit člověka za šíření toxikomanie, když jen píše a vydává časopis? Za to, že sděluje informace?“ nesouhlasí pod příspěvkem uživatel Tom.

Na druhou stranu v komentářích Okamuru lidé spíše podporují a Bartoš si příliš pochval nevysloužil. Někteří lidé pak připomínají, že by místo podpory legalizace marihuany měla vláda víc myslet na dobro Čechů v jiných oblastech.

Zdroj: Česká televize, Přehledně24, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články