Zájem o místo v armádě narostl. Aktivní zálohy hlásily desetkrát více uchazečů

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Armada Zalohy
Zdroj: ADOLF HORSINKA / MAFRA / Profimedia

Válka na Ukrajině zvyšuje zájem o aktivní zálohy armády, a to i v České republice. Zájemců je až desetkrát tolik, než jich bývá obvykle. O tom, co je v aktivních zálohách čeká, promluvil pro ČTK poradce náčelníka generálního štábu Ludvík Cimburek.

Aktivních záloh stejně jako vojáků z povolání byl ještě před měsícem značný nedostatek. Armáda kvůli tomu pořádala náborové akce, které měly za cíl přilákat do ní více lidí.

Za měsíc se naplnila roční kapacita

Teď se ale vše změnilo. Může za to válka na Ukrajině. Po jejím začátku se do armády začalo hlásit násobně více lidí, než tomu bylo kdy dříve. U aktivních záloh je to například až desetkrát více uchazečů. Vyšší zájem je ale také o dobrovolné armádní cvičení.

V aktivních zálohách Armády České republiky slouží necelé čtyři tisíce vojáků. „Letošním cílem je přijmout 1200 nových vojáků aktivní zálohy. Pokud by tak vstoupili do AZ všichni, kteří o to projevili za poslední měsíc zájem, letošní plán by byl překročen,“ nastínil situaci v armádě pro ČTK Cimburek.

Dostanou se dva uchazeči ze tří

To se s velkou pravděpodobností ale nestane. Jak popsala webu zpravodajské ČT24 Pavla Adamovská z rekrutačního pracoviště armády v Karlových Varech, podle jejích zkušeností si mnoho zájemců svou účast v armádě nakonec rozmyslí.

Další věc, která sníží počet vojáků, je zdravotní prohlídka a několikatýdenní výcvik. Nakonec se tak do aktivních záloh nedostane zhruba jedna třetina zájemců.

Do aktivních záloh se může přihlásit každý člověk starší 18 let, který má vystudovanou alespoň střední školu a je jedno, zda ji zakončil maturitou či výučním listem.

Armáda navyšuje kapacitu

Podle Cimburka se také hlásí mnoho lidí, kteří nemají o fungování armády žádné informace. V současném „návalu“ však není možné vše podrobně vysvětlovat. „Chceme vyjít vstříc zájmu každého občana, ale je těžké dát všechny informace v omezeném čase,“ vysvětlil ČTK.

Podle něj by bylo dobré, kdyby si uchazeči už předem rozmysleli, ke které jednotce by se chtěli v armádě přidat a k její činnosti si něco nastudovali.

I tak ale armáda personálně posiluje. Přibývají jak lidé v rekrutačních centrech, tak lékaři provádějící zdravotní prohlídky. Zvýšil se také počet míst v kurzech, které aktuálně probíhají. Místo individuálních schůzek také armáda přistoupila k hromadnému setkávání se s rekruty.

Zdroj: ČTK, ČT24

Autor: Markéta MladáSouvisející články