Ukrajina identifikuje padlé Rusy pomocí aplikace na rozpoznání obličejů. Pak informuje rodiny, aby si mohly mrtvé odvézt

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ROZPOZNANI OBLICEJE
Zdroj: Shutterstock

Ačkoli má Ukrajina v současné době obrovské problémy s válkou, jedná se zároveň o moderní a vyspělou zemi, která v rámci technologického pokroku využívá všechny možnosti, které může. Na rozpoznávání padlých ruských vojáků například používá techniku, která umožňuje rozpoznávání obličeje.

Zemřelé vojáky Ukrajina identifikuje pomocí softwaru na rozpoznávání obličeje, aby mohla dát vědět rodině zesnulého a s tělem důstojně naložit. Informoval o tom podle ČT24 ukrajinský vicepremiér a ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov.

Technologie, kterou má Ukrajina k dispozici, je velmi vyspělá a země je hrdá, že ji může využít tímto způsobem. Ačkoli jsou padlými vojáky nepřátelé, je třeba k nim projevit úctu.

To podle všeho dělá Ukrajina daleko lépe než samotné Rusko. Kdyby rodinu mrtvých neinformoval Kyjev, neudělal by to nejspíš nikdo.

Rusko nechává padlé na bojišti

Podle ruské armády od začátku války přišlo o život 1351 vojáků. Ukrajina ale udává, že jsou ztráty daleko vyšší a čísla se prý zastavují zhruba okolo 16 tisíc zesnulých. Podle České televize i webu iDNES se informace ani jedné ze stran nedají nijak spolehlivě ověřit a je velmi těžké určit, která strana mluví pravdu.

Ukrajina po rozpoznání zesnulého pomocí speciálního softwaru kontaktuje na sociální síti jeho rodinu, která si pak může vojáka vyzvednout.

Rusko totiž údajně nechává své padlé za sebou na bojišti, a o mrtvé se tak nikdo nepostará. Moskva tím pádem může popírat ztráty ve svých řadách.

„Chtěli jsme je předat, ale nikdo si je nechce převzít,“ říká ukrajinský voják o několika tělech, která zůstala v Charkově. „Z laskavosti k matkám vojáků šíříme informace přes sociální média, aby se rodiny alespoň dozvěděly, že přišly o své syny, a mohly si vyzvednout jejich těla,“ vysvětluje ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov.

O číslech se nemluví

Aplikace na rozpoznávání obličejů funguje na základě databáze, která obsahuje zhruba dvě miliardy fotografií z oblíbené ruské platformy VKontakte. Díky tomu se dá padlý voják identifikovat a posléze mohou být zjištěny údaje o jeho rodině.

Ukrajina nicméně zatím odmítá říci, kolik těl se jí podařilo s pomocí aplikace identifikovat. „Rusko zachází s vlastními vojáky jako s masem. Nechává je hnít,“ říká jeden z ukrajinských vojáků.

Ukrajina i Západ podle ČT24 tvrdí, že ruská média zprávy o svých ztrátách cenzurují.

Podle některých odpůrců nového systému rozpoznávání není aplikace spolehlivá a nejběžnějšími způsoby identifikace zůstává DNA či otisky prstů. Na druhou stranu ale právě rozpoznání tváře má být tím nejrychlejším způsobem, který neplní laboratoře.

Zdroj: ČT24, iDNES, Inteligentní svět

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články