Zákon o zákazu výroby a prodeje vybraných plastových výrobků bude nejspíš Sněmovnou schválen

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Plasty
Zdroj: Shutterstock

S ohledem na zvýšenou produkci plastového odpadu vydala Evropská unie předpis zakazující používání jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček. Státy EU se s tímto předpisem musely seznámit a následně zavést ve svých zemích zákon, který bude tomuto předpisu odpovídat. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky o tomto zákonu jednala v lednu, nyní se očekává jeho schválení.

Zákon prošel prvním čtením Poslaneckou sněmovnou téměř jednomyslně a výbor pro životní prostředí návrh podpořil s několika technickými úpravami.

Plastový problém

Postupem času začalo stále více firem využívat plast jako základ svých výrobků. EU se tak rozhodla eliminovat alespoň část této produkce a zaměřila se na plastové talíře, příbory, brčka, vatové tyčinky a kelímky.

Jen v České republice by se dle resortu životního prostředí měla díky zákazu výše zmíněných produktů snížit spotřeba plastu o 1,77 miliardy kusů. Tyto produkty byly zvoleny zejména s ohledem na skutečnost, že pro ně existuje neplastová alternativa.

Kromě zákazu výroby a prodeje těchto výrobků se však zákon zaměřuje na další omezení v oblasti plastových výrobků. Například plastové lahve budou mít stanoven povinný podíl recyklovatelného plastu. U plastových lahví návrh zákona dále počítá s vytvořením odběrných míst pro tyto obaly.

Plastové nádoby do 3 litrů s plastovými víčky budou mít dle tohoto zákona povinnost mít tato víčka připevněna k výrobku.

Dále budou muset výrobci hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či cigaret s filtry informovat spotřebitele o opakovaně použitelných alternativách těchto výrobků. Na svých obalech budou muset dále uvádět i způsoby správného nakládání s tímto odpadem.

Výrobce cigaret čeká další zpřísnění

Kromě výše zmíněných povinností ohledně cigaretových filtrů se navíc výrobci cigaret budou muset podílet na úklidu cigaretových nedopalků v obcích. Tato participace bude probíhat formou finančních příspěvků obcím na úklid.

Instituty, které budou hlídat plnění této povinnosti, budou Česká obchodní inspekce, Státní potravinářská a zemědělská inspekce a krajské hygienické stanice.

Zdroje: ČT24, Novinky, ČTK

Autor: Soňa Jiroutová



Související články