Zápis do České komory firem a živnostníků platit nemusíte. Dopis je trikem na nezkušené nováčky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zapis do komory firem a zivnostniku
Zdroj: Archiv redakce Přehledně24

Média varují před případem katalogové firmy, která se pod hlavičkou České komory firem a živnostníků vydává za oficiální český úřad. Od nově registrovaných osob žádajících o živnostenské oprávnění se tímto způsobem snaží dostat k penězům, které mají údajně zaplatit za registraci právě do této instituce.

Jedná se ale o jakousi „boudu“ cílenou především na nové a nezkušené živnostníky, kteří výzvu k zaplacení berou vážně a peníze na účet zmíněný v dopise bez rozmyšlení pošlou. Je to pochopitelné, na první pohled totiž dopis vypadá opravdu jako úřední výzva k zaplacení povinného poplatku.

Dopis, který adresátovi oznamuje potvrzení o zápisu do České komory firem a živnostníků, obsahuje razítko společnosti, dokonce i číslo jednací. Lidé, kteří se jako živnostníci registrují poprvé, často netuší, že v tomto případě ve skutečnosti nic platit nemusí.

Na případ již dříve upozornila Česká hospodářská komora, která považuje jednání instituce za nekalé. „Nejde o žádný zákonem stanovený poplatek a firma nemá s někdejšími živnostenskými komorami nic společného,“ uvádí na svém webu s tím, že dopis mají adresáti zkrátka ignorovat.

Poplatek se může lišit

Server Seznam Zprávy uvádí, že poplatek za zařazení do České komory firem a živnostníků činí 2 410 korun. Jak se ale ukázalo, částka se může lišit. Stejný podvodný dopis totiž nedávno přišel i jedné z našich redaktorek. Částka k zaplacení je ale jiná.

„Psaní mě vyzvalo k zaplacení 2 750 korun. Před vytvořením živnostenského listu jsem se snažila co nejvíce informovat a kromě poplatku přímo na živnostenském úřadě jsem podle svých informací nic platit neměla. Když mi tak podivný dopis přišel, začala jsem pátrat na internetu,“ uvádí.

Právě díky tomu narazila například na varování zveřejněném na stránkách Prahy 12. „Od 23. 1. 2020 podniká na trhu nová společnost, která pod názvem Česká komora firem a živnostníků oslovuje nové živnostníky s nabídkou zápisu do rejstříku, který bude realizován po zaplacení určité částky. Nejedná se o povinný zápis do informačního systému veřejné správy,“ upozorňuje zpráva na webu.

„Na první pohled dopis působí jako oficiální výzva k zaplacení nějaké povinné částky. Pokud tak člověk nemá dostatek informací, může podvodníkům pomoci přijít si ke slušným penězům,“ upozorňuje redaktorka s tím, že dopis spoléhá především na neznalost nových živnostníků.

Už přes dva roky

Zmíněné redaktorce dorazil dopis v tomto roce v minulém měsíci. Kromě webu Prahy 12 ale i řada dalších stránek na podobný podvod upozorňuje už několik let. Například na stránkách Městského úřadu České Lípy nebo na Magistrátu Karviné se varování objevilo už v roce 2020.

„Česká komora firem a živnostníků je ve skutečnosti jen společnost s ručením omezeným a nemá s Hospodářskou komorou nic společného. Jinak se takovým společnostem říká také katalogové firmy,“ uvádí Seznam Zprávy.

Podobné firmy spoléhají na to, že mnoho lidí je nezkušených, nezná své povinnosti a neví, co je skutečně třeba zaplatit a co je nepovinným poplatkem. Celý dopis je veden tak, že z něho člověk sotva pozná, zda musí částku blížící se ke třem tisícům skutečně zaplatit. Jelikož jde ale o poplatek, který zaplatit jinak skutečně oficiálně lze, nedá se po právní stránce případ příliš řešit.

Zdroj: Česká hospodářská komora, Seznam Zprávy, Městský úřad Česká Lípa, Magistrát Karviná, Praha12

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články