Zástupci skautských oddílů se sešli v Rudolfinu. Radili se o budoucnosti organizace

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Skaut
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V sobotu se v prostorách pražského Rudolfina sešlo na čtyři sta skautských vedoucích. Uskutečnil se tam totiž už 16. sněm Junáka –­ českého skauta. Členové organizace, která existuje už více než sto let, tam především diskutovali o její budoucnosti.

Do pražského Rudolfina dostaly pozvánku více jak čtyři stovky skautských vedoucích, a to ze všech koutů České republiky. Valný sněm Junáka, na který se skauti a skautky sjeli, se koná každé tři roky.

Odhlasovali si nový kodex

Skauti si na sněmu sice obvykle volí své nové vedení, tentokrát tomu tak ale nebylo. Jak je uvedeno na stránkách organizace, volby proběhly před dvěma lety v mimořádném online hlasování.

Zabývali se tak spíše praktickými věcmi. Letošními hlavními tématy byl například způsob zajištění fyzického a psychického bezpečí v rámci realizace skautské činnosti či podoba takzvaného Kodexu jednání dospělých.

„Kodex dospělých je možné si představit jako podrobnější mapu na cestu, která vymezuje dospělým hranice, jak se chovat v různých situacích k dětem tak, aby jim ani nevědomě neubližovali,“ vysvětlila iDNES náčelnice Junáka — českého skauta Vendula Bušková.

Skauti chtějí více pomáhat nejbližším

Členové Junáka se také shodli, že by se měli skautky i skauti více zapojovat do dění v jejich okolí, především v rámci komunitních akcí.

„Skautská výchovná metoda je unikátní systém navzájem provázaných principů, mezi které přidáváme nový, osmý prvek. Týká se zapojení skautů a skautek do společenství v jejich okolí,“ doplnila pro zpravodajský web místostarostka Junáka Barbora Tichavová.

Skauti se ale do veřejného dění zapojovali vždy, a to velmi úspěšně. Během koronavirové pandemie pomáhali seniorům, také se vydali do obcí na Moravě, které byly zasaženy tornádem. Nyní se snaží být nápomocni během organizace pomoci Ukrajině.

O skauta je stále velký zájem

Organizace Junák — český skaut u nás funguje s přestávkami od roku 1914. Jeho oblíbenost během let neklesá, naopak. Od roku 2006 počet členů neustále roste. Podle oficiálních stránek má organizace v České republice momentálně 73 315 členů.

Další celorepublikový sněm skautů a skautek je naplánován na rok 2024, kde se bude volit starosta a nové náčelnictvo organizace.

Zdroj: Skaut, iDNES, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články