Zděšení rodiče: Výbava do školy za 7 000 korun. Kvůli inflaci zdražily i pomůcky pro žáky základních škol

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
maminka dcera
Zdroj: Shutterstock

Inflace se projevuje ve všech oblastech. Nevyhnula se ani potřebám pro ty nejmenší z nás. Celá řada průzkumů ukazuje, že vybavit letos do školy například prvňáčka není pro rodiče finančně žádná legrace. Jak se ukazuje, ceny za veškeré pomůcky do školy se mohou vyšplhat pomalu až k deseti tisícům korun.

Výtvarné potřeby, penál, sešity a obaly na ně, batůžek. To všechno jsou věci, které školák před nástupem do první třídy musí vlastnit. Jenomže ceny se letos vyšplhaly na neuvěřitelné číslo. „Bohužel, náklady na prvňáčky v letošním roce oproti loňskému roku dramaticky narostou. V průměru na 7 200 až 7 300 korun,“ říká pro TV Nova ekonom Lukáš Kovanda.

Když se k tomu navíc připočtou platby do školních fondů, peníze za školní obědy a nějaké to nové oblečení, ve kterém potomky do školy posíláme, cena se může zastavit i na čísle vyšším než 10 000 korun. A to si řada rodin sotva může dovolit.

Máš to ty? Chci to i já

Podle serveru Novinky, který shrnuje ceny základního školního vybavení, se například aktovka pro prvňáčka pohybuje cenově na rozmezí mezi 600 korunami a 3000 korun. Přezůvky pak mohou stát mezi 300 až 700 korunami. Ačkoli ceny jsou vysoké, pokud by člověk nakupoval mezi nejlevnějším vybavením, na tak vysokou částku, o které mluví Kovanda, se nedostane. Meziroční srovnání cen v tabulce shrnuje i web Aktuálně.

„Samozřejmě, že je problém v inflaci. Není to ale jenom o tom. Komplikací jsou děti samotné, tedy jejich vlastnosti. Jeden chlapec si pořídí propisku, která svítí, najednou ji musí mít všechny děti. A rodiče jim jejich přání často splní, takže druhý den svítí půl třídy,“ říká Hana, učitelka ze základní školy v Pardubickém kraji.

„Loni byl největší zájem o výbavu do školy motivy s Harrym Potterem, standardně pak jsou v oblibě fotbalové motivy, pomůcky s motýly, koňmi, kočkami a psy. Letošní novinkou jsou školní potřeby s tématy nového filmu Jurský svět, který před létem uvedla česká kina,“ popsala pro Kupi letošní trendy Aneta Turnovská, tisková mluvčí hypermarketů Globus.

„A to je právě ten problém. Můj syn například zdědil penál a batoh po starším bratrovi. Jenomže letos už zkrátka Pokémoni nejsou tak in. Bojím se, že přijde hned první den domů s pláčem a pokusí se vydupat si nějakou novinku. A to třeba i v případě, že Jurský svět vůbec nezná,“ svěřuje se pro Přehledně24 jedna z nešťastných maminek.

Na druhou stranu, většina obchodních řetězců před začátkem školy láká na kampaně s heslem Zpátky do školy, v nichž lze některé zboží pořídit levněji. O konkrétních nabídkách píše například web MediaGuru.

Na kroužky nejsou peníze

Ačkoli se někdy rodičům podaří ušetřit tím, že koupí dětem výbavu z nižší cenové kategorie, podražilo úplně všechno a například i ceny zájmových kroužků jsou letos značně vyšší. Řada maminek tak bude mít problém splnit svým dětem přání a nebude si moci dovolit je poslat na hodiny kreslení nebo sportovní kroužek.

„Mrzí mě to, ale jak sportovní, tak i hudební kroužek u nás na škole podražil oproti loňsku na dvojnásobek. Dcera, která chodila loni do obou, letos bude muset zvolit jeden z nich. A to pro holčičku ve druhé třídě není snadné. Zatím se nerozhodla,“ říká pro Přehledně24 paní Jiřina, která by pro svou dceru ráda snesla modré z nebe, nesmělo by ale podle jejích slov stát desetitisíce.

Zdroj: Kupi, Mediaguru, Aktuálně, TV Nova, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články